“ICESCO akseleratoru” pilot layihəsinin ölkə finalı keçirildi
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin, ICESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının, İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO), “NewSpace Innovation” təşkilatının və Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə “ICESCO akseleratoru” adlı pilot layihəsinin ölkə finalı baş tutdu.
12 noyabr 2021-ci il tarixində Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilmiş mükafatlandırma mərasimində tərəfdaşların çıxışları, “Yaradıcı iqtisadiyyatın gələcəyi” mövzusunda panel sessiyası, münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirmə və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi. Qaliblər arasında xüsusi olaraq gənc startapçılar tərəfindən yaradılmış layihələr yer tutdu.
Aşağıdakı 3 startap layihəsi qalib seçildi:
- “eGifting” - Digital hədiyyə sertifikatları hazırlamağın rahat və sürətli yolunu təmin edən, göndərənlərə və alıcı tərəfə seçim azadlığı verən müştəri mərkəzli onlayn platformadır.
- “Insight Hunter” - bazar araşdırmasını sürətləndirmək və marketinq proseslərini avtomatlaşdırmaq üçün nəzərdə tutulmuş brend axtarış sistemidir.
- “Tridy” - dostlar və səyahətçilər tapmağa imkan verən səyahət platformasıdır.
İki layihə isə tərəfdaşların xüsusi mükafatını qazandı:
- “Cycline” - səsvermə yolu ilə "İzləyicilərin Sevimli Startapı" seçildi. Layihə istifadə olunmuş materiallardan yenidən yararlanmaq üçün yaradılmış platformadır.
- “AllinBook” - sosial mediada aktiv təqdimat olaraq seçilib. AllinBook bir kliklə yaxın ərazidə istənilən vaxt istənilən xidməti bron etmək üçün yaradılmış platformadır.
Üç qalib ICESCO-nun baş qərargahında keçiriləcək Böyük Finalda iştirak imkanı əldə etdilər.
Qeyd edək ki, cari ilin sentyabrın 11-də təqdimatı keçirilmiş “ICESCO akseleratoru” layihəsi ICESCO-nun üzvü olan ölkələrdə dinamik yaradıcı texnologiya və mədəniyyət sahələrinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə yaradılıb. Layihənin növbəti illərdə daha geniş coğrafiyanı əhatə etməsi gözlənilir.

The country final of the ICESCO Accelerator pilot project was held
The country final of the pilot project ICESCO Accelerator organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the National Commission of the Republic of Azerbaijan for ICESCO, the Islamic World Education, Science and Culture Organization (ICESCO), NewSpace Innovation and the Baku Higher Oil School took place.
On November 12, 2021, the awards ceremony was held at the Baku Higher Oil School. Among the winners were projects created especially by young startups.
The following 3 startup projects were selected as winners:
-
eGifting is a customer-centric online platform that provides a convenient and fast way to prepare Digital gift certificates, giving senders and recipients the freedom of choice.
Insight Hunter is a brand search engine designed to speed up market research and automate marketing processes.
Tridy is a travel platform that allows you to find friends and travelers.
Two projects won special partners' awards:
he was voted "Audience Favorite Startup" by "Cycline". The project is a platform designed to reuse used materials.
He was selected as AllinBook - an active presentation on social media. AllinBook is a platform designed to book any service at any time in the near future with one click.
The three winners had the opportunity to participate in the Grand Final, which will be held at ICESCO headquarters.
It should be noted that the ICESCO Accelerator project, which was presented on September 11 this year, was established to develop dynamic creative technology and culture in ICESCO member countries. The project is expected to cover a wider area in the coming years.