Azərbaycan istehsalı olan filmə Tokio Beynəlxalq Film Festivalından xüsusi mükafat
Azərbaycanlı rejissor Hilal Baydarovun “Durna çırağı” filmi 34-cü Tokio Beynəlxalq Film Festivalının “İncəsənətə töhfəyə görə” xüsusi mükafatına layiq görülüb.
Belə ki, oktyabrın 30-dan noyabrın 8-dək davam edən bu festivalın baş mükafatı uğrunda dünyanın müxtəlif ölkələrindən seçilmiş 15 film mübarizə aparıb. Festivalın müsabiqə hissəsinə daxil edilən 15 filmdən 10-nun dünya premyerası baş tutub. Bu filmlər dünyanın 113 ölkəsindən və regionundan 1533 film arasından seçilib. Festivalın münsiflər heyətinə isə məşhur aktrisa İzabel Yupper rəhbərlik edib.
Hilal Baydarovun müəllifi olduğu filmdə hüquq fakültəsinin məzunu olan qız ilə dörd qadını oğurlamaqda ittiham edilən kişi arasında münasibətdən bəhs olunur.
Mükafatların təqdim edilməsi mərasiminə onlayn formatda qatılan azərbaycanlı rejissor mükafata görə təşəkkürünü bildirib. Öz filmi haqqında isə bunları deyib: “İlk dəfə mən filmimi anama göstərdikdə o bildirdi ki, filmin nə süjeti, nə də aktyor oyunu yüksək səviyyədə deyil, amma onun böyük ruhu var. Düşünürəm ki, əsas məsələ də budur. Belə ki, əməli cəhətdən ruhun əks olunduğu üç rejissor işi tapmaq mümkün deyil”.
Qeyd edək ki, “Durna çırağı” filmində Orxan İskəndərli, Elşən Abbasov, Hüseyn Nəsirov, Rəna Əsgərova, Aytəkin Mirişova, Məryəm Nağıyeva, Nigar İsayeva, Səda Həsənova, Kamran Hüseynov və digər aktyorlar rol alıblar. Filmin bəstəkarı Kənan Rüstəmlidir.
Festivalın müsabiqə proqramına daxil edilən filmlər arasında Azərbaycan filmi ilə yanaşı, Çin, Qazaxıstan, Cənubi Koreya, Yaponiya, Albaniya və İran filmləri də yer alıb. Ənənəyə sadiq olaraq Tokio festivalına yapon filmləri və animasiyaları da daxil edilib.

A special award from the Tokyo International Film Festival for an Azerbaijani film
Azerbaijani director Hilal Baydarov's film "Crane Lamp" was awarded a special prize "For Contribution to Art" at the 34th Tokyo International Film Festival.
So, 15 films from different countries of the world competed for the main prize of the festival, which lasted from October 30 to November 8. The world premiere of 10 of the 15 films included in the competition part of the festival took place. These films were selected from 1,533 films from 113 countries and regions. The jury of the festival was headed by famous actress Isabelle Yupper.
The film, authored by Hilal Baydarov, is about a relationship between a law graduate and a man accused of kidnapping four women.
The Azerbaijani director, who attended the awards ceremony online, thanked for the award. He said of his film: “When I showed my film to my mother for the first time, she said that neither the plot nor the acting was at a high level, but she had a great spirit. I think this is the main issue. So, in practice, it is impossible to find three directorial works that reflect the spirit.
It should be noted that Orkhan Iskenderli, Elshan Abbasov, Huseyn Nasirov, Rena Askerova, Aytekin Mirishova, Maryam Naghiyeva, Nigar Isayeva, Sada Hasanova, Kamran Huseynov and other actors starred in the film "Crane Lamp". The composer of the film is Kenan Rustamli.
Among the films included in the competition program of the festival, along with Azerbaijani films, there are films from China, Kazakhstan, South Korea, Japan, Albania and Iran. In keeping with tradition, the Tokyo festival also includes Japanese films and animations.