Məşhur sənətkarlıq brendlərimiz
Kreativ sənayenin ölkədə inkişafını artan yaradıcı sahibkarlıq fəaliyyətində və yerli brendlərin artmasına əsasən müəyyən edə bilərik. Bu məqalədə sənətkarlıq sahəsində fəaliyyət göstərən məşhur yerli brendlərlə tanış olacağıq. Belə brendlərin sayı kifayət qədər çoxdur, bu gün isə onlardan bir qrupu haqqında məlumat verəcəyik.
Resm Jewelry
Gözəlliyi və Mədəni İrsi qovuşdurmaq məqsədilə ərsəyə gətirilmişdir.
Resm Jewelry zinyət əşyalarının hazırlanması ilə məşğul olan yerli brenddir. Bütün məhsulları Azərbaycan tarixini, özəlliklərini naxışlarını özündə əks etdirir. Hazırlanan hər məhsul kolleksiyası tarixin incə izlərini üzərində daşıyır.
“Resm zinyət əşyaları qədim Azərbaycanın naxış və bəzəklərinin müasir interpretasiyasını təqdim edir. Sadəcə dəbli aksesuar deyil, Resm məmulatları Azərbaycanın mədəniyyəti, ənənələri və hər şeydən qabaq, ruhu ilə bir əlaqə yaradır. Aid olduğu dövrdən asılı olmayan bir xarakterə və ən yüksək keyfiyyətə malik olmaqla yanaşı, Resm zinyət əşyaları adi dəb meyllərindən üstün olmağa, əcdadların yaşadığı bir aləmə qatılmağa imkan verir.
Bütün Resm məmulatları dizaynın tarixi mahiyyətini, naxışların mənşəsini və ənənəvi bəzəkləri izah edən fərdi təsvirlərlə təmin olunur. Bu nadir və eksklüziv incəsənət əsərləri gözəllik və irsə təbii meylliliyi və bağlılığı olan hər bir kəs üçün ideal bir hədiyyədir.”
Resm Jewelry haqqında ətraflı məlumatı 4 fərqli platforma üzərindən əldə edə bilərsiniz:
https://www.instagram.com/resmjewelry/
https://www.facebook.com/ResmJewelry/
https://www.youtube.com/channel/UCwiBgvdaMT_gR7v_nhxYYvA
Çələbi
Çələbi brendi əl işləmələri ilə hazırlanan mebel, keramika, yastıq, müxtəlif parça növləri və aksessuarlar təklif edir. Burada bütün məhsullar Azərbaycana məxsus özəl detalların və tarixin təcəssümüdür.
“Çələbi Qarabağ xalçası məktəbinin məşhur dizaynlarından və Azərbaycanda 7 xalça məktəblərindən biridir. Onun adı ölkənin şimal-qərbində yerləşən Qarabağ bölgəsindəki dağlıq və mənzərəli bir kənddən gəlir, hansı ki möhtəşəm bəzəkli xalçaları ilə tanınır.
Ənənəvi Azərbaycan modelləri, milli motivlər və folklor səhnələri məhsulların əksəriyyətini bəzəyir və iki məqsəd daşıyır: görüntüdə parlaqlığı yansıtmaq və eyni zamanda uşaqlığın qayğısız xatirələrini yada salaraq, sizi gündəlik həyatınızda ötəri olaraq o günlərə aparmaqdır.”
Çələbi haqqında ətraflı məlumatı 3 fərqli platforma üzərindən əldə edə bilərsiniz:
https://www.instagram.com/chelebifurniture/
https://www.facebook.com/chelebifurniture/
I Love Baku
I Love Baku yerli suvenir brendidir. Brend Azərbaycana aid ornamentlər və naxışlarla bəzədilmiş geniş çeşiddə məhsullar təklif edir.
"I love Baku" Azərbaycanın ilk rəsmi suvenir brendidir. İncə zövqlə dizayn edilmiş, hər bir “I love Baku” suveniri ölkəmizin tarixi, zəngin mədəni irsi və ənənələrini, əsrlər boyu qorunub saxlanan və nəsildən-nəsilə ötürülən nadir milli ornamentləri, naxışları özündə əks etdirir. Azərbaycandan sevgilərlə, sizlər üçün!
I Love Baku haqqında ətraflı məlumatı 3 fərqli platforma üzərindən əldə edə bilərsiniz:
https://www.instagram.com/ilovebaku_official/?hl=en
https://www.facebook.com/ilovebakuofficial
Manzar Hajiyeva Agency
Manzar Hajiyeva Agency Azərbaycanın incisi olan kəlağayıların hazırlanması ilə məşğul olan yerli brenddir. Brendin London və Bakı üzrə onlayn mağazaları fəaliyyət göstərir. Həmçinin Manzar Hajiyeva Agency tərəfindən hazırlanan kəlağayılar fərqli ölkələrin sərgilərində Azərbaycan adını təmsil edir.
“Hər il Azərbaycanın zəngin irsindən ilhamlanaraq yeni kolleksiya hazırlayırıq. Şərflərimiz məhdud sayda olur və bəzən bir nümunəni təkrarlaya bilmirik, bu da həmin məhsulu tamamilə unikal edir.
Kəlağayı istehsalı məşhur miras sənətidir. Taxta və ya metal ştamplarda basılmış naxışlar isti muma batırılmış ipəyin üzərinə qoyularaq hazırlanır.”
Manzar Hajiyeva Agency haqqında ətraflı məlumatı 5 fərqli platforma üzərindən əldə edə bilərsiniz:
https://www.menzerhajiyeva.com/
https://www.instagram.com/menzer_hajiyeva/
https://www.facebook.com/mhajiyeva
https://www.youtube.com/channel/UCfw4llKmLuiCcyLSHp3IEBw
https://www.pinterest.com/menzerhajiyeva/_created/
Ninka Cards
Ninka Cards yerli müştərilərə onların zövq və istəklərinə əsasən fərdi açıqçalar, dəvətnamələr, albomlar, xüsusi giftbokslar hazırlayır.
“Hər bir yeni sifariş və hekayə bizim üçün yeni bir dünya kimidir, çalışırıq ki bu dünyadan maksimum dərəcədə vacib detalları tapıb, sifarişdə gözəl bir şəkildə əks etdirək.”
Fərdi sifarişlərdən savayı, müştərilərə hazır açıqçalar və məhsullar da təklif olunur.
Ninka Cards haqqında ətraflı məlumatı 2 fərqli platforma üzərindən əldə edə bilərsiniz:
https://www.instagram.com/ninkacards/?hl=ru
Butali Azerbaijan Jewellery
Butali Azerbaijan Jewellery məhsulları Azərbaycan incəsənəti və kəlağayı ornamentlərindən ilhamlanaraq hazırlanmışdır. Hər biri yaradıcılıq nümunəsi olan bu məhsullar yerli incəsənətin xüsusiyyətlərini özündə əks etdirir.
Butali Azerbaijan Jewellery haqqında ətraflı məlumatı 2 fərqli platforma üzərindən əldə edə bilərsiniz:
https://www.instagram.com/butaliofficial/?hl=en
https://www.facebook.com/ButaliAzerbaijanJewelry/
Handicraft Baku
Handicraft Baku müxtəlif növ əl sənəti məhsulları dükanıdır. Məhsulların hazırlanması zamanı yerli mədəniyyəti əks etdirən elementlərlə yanaşı, digər nümunələrdən də istifadə olunur. Geniş çeşiddə təklif edilən məhsullar yaradıcılıqla maraqlanan şəxslərin xüsusi diqqətini çəkir. Hazırlanan əl işləri izləyiciləri incəsənətin müxtəlif sahələrinə səyahətə aparır.
Handicraft Baku haqqında ətraflı məlumatı 2 fərqli platforma üzərindən əldə edə bilərsiniz:
https://www.instagram.com/handicraft_baku/?hl=en
https://www.facebook.com/handicraftbaku1/photos/?ref=page_internal
Nargis Porcelain
Nargis Porcelain ev aksessuarları, xüsusi dizaynlarla hazırlanmış müxtəlif əl işləri təklif edir. Burada həm müasir dövrün, həm də tarixin elementlərini əks etdirən məhsullar tapmaq mümkündür. Məhsulların əl işi olması onları daha diqqətçəkən və dəyərli edir.

Our famous craft brands
We can determine the development of the creative industry in the country based on the growing creative entrepreneurship and the growth of local brands. In this article we will get acquainted with famous local brands operating in the field of crafts. The number of such brands is quite large, and today we will tell you about a group of them.
Resm Jewellery
It was created to combine beauty and cultural heritage.
Resm Jewellery is a local jewellery brand. All products reflect the history of Azerbaijan, its features and patterns. Each collection of products bears the fine traces of history.
“Resm Jewellery presents a modern interpretation of the patterns and ornaments of ancient Azerbaijan. Not just a fashionable accessory, Paintings create a connection with the culture, traditions and, above all, the spirit of Azerbaijan. In addition to having a character and the highest quality, regardless of the period to which they belong, Resm Jewellery allows you to surpass the usual fashion trends and join a world inhabited by ancestors.
All Paintings are provided with individual illustrations explaining the historical nature of the design, the origin of the patterns and the traditional ornaments. These unique and exclusive works of art are an ideal gift for anyone with a natural inclination and commitment to beauty and heritage. ”
You can get detailed information about Resm Jewellery on 4 different platforms:
https://www.instagram.com/resmjewelry/
https://www.facebook.com/ResmJewelry/
https://www.youtube.com/channel/UCwiBgvdaMT_gR7v_nhxYYvA
Chalabi
The Chalabi brand offers handmade furniture, ceramics, pillows, various types of fabrics and accessories. All products here are the embodiment of private details and history of Azerbaijan.
“Chalabi is one of the famous designs of the Karabakh carpet school and one of the 7 carpet schools in Azerbaijan. Its name comes from a mountainous and picturesque village in the north-western region of Karabakh, known for its magnificently decorated carpets.
Traditional Azerbaijani models, national motifs and folklore scenes adorn most of the products and have two purposes: to reflect brightness in the image and at the same time to take you back to those days in your daily life, recalling the carefree memories of childhood. ”
You can get detailed information about Chalabi on 3 different platforms:
https://chelebi.az/
https://www.instagram.com/chelebifurniture/
https://www.facebook.com/chelebifurniture/
I Love Baku
I Love Baku is a local souvenir brand. The brand offers a wide range of products decorated with Azerbaijani ornaments and patterns.
I love Baku is the first official souvenir brand in Azerbaijan. Delicately designed, each "I love Baku" souvenir reflects the history, rich cultural heritage and traditions of our country, unique national ornaments and patterns that have been preserved for centuries and passed down from generation to generation. With love from Azerbaijan, for you!
You can get detailed information about I Love Baku on 3 different platforms:
http://ilovebaku.az/
https://www.instagram.com/ilovebaku_official/?hl=en
https://www.facebook.com/ilovebakuofficial
Manzar Hajiyeva Agency
Manzar Hajiyeva Agency is a local brand engaged in the production of pearls of Azerbaijan. The brand has online stores in London and Baku. Also, kalaghayis prepared by Manzar Hajiyeva Agency represent Azerbaijan in exhibitions of different countries.
“Every year we prepare a new collection inspired by the rich heritage of Azerbaijan. Our scarves are limited and sometimes we can't replicate one pattern, which makes the product completely unique.
The production of kalaghayi is a popular heritage art. Patterns printed on wooden or metal stamps are made by placing them on silk soaked in hot wax. ”
You can get detailed information about Manzar Hajiyeva Agency through 5 different platforms:
https://www.menzerhajiyeva.com/
https://www.instagram.com/menzer_hajiyeva/
https://www.facebook.com/mhajiyeva
https://www.youtube.com/channel/UCfw4llKmLuiCcyLSHp3IEBw
https://www.pinterest.com/menzerhajiyeva/_created/
Ninka Cards
Ninka Cards prepare individual postcards, invitations, albums, special gift boxes for local customers according to their tastes and desires.
"Every new order and story is like a new world for us, we try to find the most important details from this world and reflect it beautifully in the order."
In addition to individual orders, customers are also offered ready-made postcards and products.
You can get detailed information about Ninka Cards on 2 different platforms:
https://ninka.az/
https://www.instagram.com/ninkacards/?hl=ru
Butali Azerbaijan Jewellery
Butali Azerbaijan Jewellery products are inspired by Azerbaijani art and ornaments of the future. These products, each of which is an example of creativity, are unique to local art reflects their values.
You can get detailed information about Butali Azerbaijan Jewellery on 2 different platforms:
https://www.instagram.com/butaliofficial/?hl=en
https://www.facebook.com/ButaliAzerbaijanJewelry/
Handicraft Baku
Handicraft Baku is a shop of various handicrafts. In addition to elements that reflect local culture, other patterns are used in the preparation of products. The wide range of products offered attracts the attention of those interested in creativity. The handicrafts take the audience on a journey to different fields of art.
You can get detailed information about Handicraft Baku on 2 different platforms:
https://www.instagram.com/handicraft_baku/?hl=en
https://www.facebook.com/handicraftbaku1/photos/?ref=page_internal
Nargiz Porcelain
Nargis Porcelain offers a variety of home accessories, custom-made handicrafts. Here you can find products that reflect the elements of both modern times and history. The fact that the products are handmade makes them more noticeable and valuable.