Yaradıcılıqda NFT dövrü
NFT (non-fungible token), hərfi mənada “bir-birini əvəzləməyən tokenlər” deməkdir. Son zamanlar rəqəmsal dünyada tez-tez bəhs edilən mövzulardan olan NFT-tokenləri bir növ rəqəmsal sertifikat kimi fiziki varlıqların rəqəmsal əksidir. Hər hansı rəsm əsəri, dizayn nümunəsi, musiqi, video və hətta tvitlər, sitatlar belə NFT tokeni ilə satışa çıxarıla bilər.
Hansı yaradıcılıq işləri NFT ola bilər?
Audio və video fayllar, video oyunlardakı əşyalar, musiqi və digər yaradıcılıq işləri NFT ola bilər. Başqa sözlə, rəqəmsal dünyada mövcud olan hər bir məhsulun NFT olaraq satışı mümkündür. Məsələn, məşhur şəxslər öz sitatlarını NFT-yə çevirir və kifayət qədər yüksək qiymətlə satışa çıxarır.
Digər kriptovalyutalardan fərqli olaraq NFT-lər öz aralarında dəyişdirilə bilmir. Bu onun orijinal və bənzərsiz olmasını göstərir. Heç bir NFT digəri ilə müqayisə edilə bilməz. Bir nümunə ilə izah edək. NFT-ni konsert biletləri kimi düşünün. Hər bilet fərqli konsertləri, tarixləri, saat və məkanları təmsil edir. Onları müqayisə etmək və ya dəyişdirmək mümkün deyil, çünki hər biri unikaldır.
Daha bir fərqi isə hissələrə bölünməməsidir. Əgər Bitcoin və ya Ether'i hissələrə bölərək ala və sata bilirsinizsə, NFT üçün bu mümkün deyil.
Həmçinin NFT dəyəri investoru və ya yaradıcısı tərəfindən müəyyən olunur. Diqqət çəkən bir nüans isə odur ki, NFT-ni alan şəxs başqasına sata bilər. Bu zaman NFT-nin yaradıcısı hər satış üçün müəyyən komissiya haqqı tələb edə bilir.
Bütün bu xüsusiyyətlər NFT-yə xüsusi dəyər qatır və onu unikallaşdırır.
NFT necə yaradılır?
NFT KnownOrigin, Rarible və ya OpenSea kimi saytlarına fayl və ya sənət əsəri yükləyərək yaradılır. NFT yaradan şəxs həmin işin neçə ədəd olacağını qeyd edir. Məhdud say insanların daha çox diqqətini çəkir. Hər hansı yaradıcı şəxs bir əsəri təmsil edən NFT satışını reallaşdırsa da, o əsərin müəllif hüquqlarını qoruyub saxlaya bilir. Onu alan şəxs isə müəyyən bir əsərin müəllif hüququnu sübut etmək məcburiyyətində deyil, çünki onun sahibidir. Yəni, NFT müəllif hüququnu qoruyur və sahibinə məhsuldan maksimum istifadə imkanı yaradır. NFT-ni yaradan şəxs satış və auksiondan əlavə öz işini başqa bir istifadəçiyə hədiyyə də göndərə bilər.
NFT hansı üstünlüklərə sahibdir?
- Rəqəmsal dünyada bir əsərin kopyalanması olduqca asan olsa da, NFT bu problemi müəllif hüquqlarının kimə məxsus olduğunu açıqlayaraq həll edir.
- Proqramlaşdırıla bilən rəqəmsal varlıq olduğu üçün yaradıcı şəxslərin növbəti satışdan alacaqları səhmlər də NFT-də şifrələnə bilər. Yəni, əsərin satıcısı onu alan şəxs əsəri satarsa, ondan da gəlir əldə bilir. Beləliklə, satış halında müvafiq məbləğ avtomatik olaraq şəxsin balansına köçürülür.
- Sərhədləri aşır. Əsərlərin rəqəmsal təbiəti dünyanın hər yerindən hər növ istifadəçiyə bunları satın almağa imkan verir.
- Rəqəmsallaşma sayəsində müştəri bazası genişləndikcə işə daxil olan və investisiya qoymaq istəyənlərin sayı və nəticədə tələb artır; tələb nə qədər yüksəkdirsə, qiymət də o qədər yüksəkdir. Tələb artdıqca təklif də artır. Həm daha çox əsər, həm də fərqli qiymət səviyyəsindəki əsərlər bazaya daxil olur. Bu, investorlar və yaradıcılığı sevənlər üçün əlçatanlığı artırır və daha çox əsər sataraq ekosistemi genişləndirir.
Diqqət çəkən NFT satışları hansılardır?
Christie hərrac evi tərəfindən təşkil edilən auksionda 69.4 milyon dollara satılan Amerikalı rəssam Beeple (Mike Winkelmann) əsərlərinin kollajı
Figma dizayn şirkətinin rəhbəri Dylan Field tərəfindən satılan 7,5 milyon dəyərində CryptoPunk
Musiqiçi, modelyer və sahibkar Steve Aokinin 3D illüstrator Antoni Tudisco ilə birgə ərsəyə gətirdiyi 888 min dollar dəyərində Hairy əsəri
Bəzi məşhur NFT nümunələri ilə buradan tanış ola bilərsiniz.
Azərbaycanda NFT texnologiyası istifadə edilirmi?
Qısa müddət öncə bir çox xəbər saytları Azərbaycanlı gəncin NFT texnologiyasından 22.733 dollar qazanmasından yazırdı.
Azərbaycan İnnovasiya Agentliyinin verdiyi məlumata, əsasən İnnovasiyalar Agentliyinin Pirallahi Texnoparkının rezidenti "iTicket" komandasının üzvü Cavid Məmmədli NFT platformasında uğura imza atanlardandır. Foundation.app NFT hərracında azərbaycanlı dizayner Cavid Məmmədli animasiyalı video çarx tərzində hazırlanmış “SOUL of PIANO” (Pianonun Ruhu) əsərini 22.733 dollara bərabər 10 ETH-ə satıb.
Qeyd edək ki, ‘‘SOUL of PIANO” Cavidin hərracda satılan yeganə əsəri deyil. Bundan əvvəl onun daha 2 əsəri də bir neçə min dollara qiymətləndirilib. Hazırda, dizaynerin daha bir işi 1 ETH dəyərində başqa bir hərracda qiymətləndirilməkdədir.
Yeni populyarlaşmağa başlayan NFT platformasında həmyerlimizin işini görmək çox sevindirici haldır. Arzu edirik ki, ölkəmizdə yaradıcılıq sahəsində NFT istifadəçilərinin sayı artsın və dünya onların əsərlərindən danışsın.

NFT period in creativity
NFT, or non-fungible tokens, literally means "non-substitutable tokens". NFT tokens, one of the most talked about topics in the digital world lately, are a digital reflection of physical beings as a kind of digital certificate. Any painting, design sample, music, video and even tweets, quotes can be sold with such an NFT token.
What creative work can be NFT?
Audio and video files, objects in video games, music and other creative work can be NFT. In other words, every product available in the digital world can be sold as NFT. For example, celebrities convert their quotes into NFT and sell them at a fairly high price.
Unlike other cryptocurrencies, NFTs cannot be exchanged. This shows that it is original and unique. No NFT can be compared to another. Let's explain with an example. Think of NFT as concert tickets. Each ticket represents different concerts, dates, hours and venues. It is impossible to compare or change them, because each is unique.
Another difference is that it is not divided into parts. If you can buy and sell Bitcoin or Ether in parts, this is not possible for NFT.
Also the value of NFT is determined by the investor or creator. One noteworthy nuance is that a person who buys NFT can sell it to someone else. In this case, the creator of NFT can charge a certain commission for each sale.
All these features add special value to NFT and make it unique.
How is NFT created?
NFT is created by uploading a file or work of art to sites such as KnownOrigin, Rarible or OpenSea. The person who created the NFT states how many cases there will be. A limited number of people attract more attention. Although any creative person sells NFT, which represents a work, he can retain the copyright of the work. The recipient does not have to prove the copyright of a particular work because it is its owner. That is, NFT protects copyright and allows the owner to make maximum use of the product. In addition to sales and auctions, the creator of NFT can also send a gift of his work to another user.
What are the advantages of NFT?
o Although it is very easy to copy a work in the digital world, NFT solves this problem by declaring who owns the copyright.
o As it is a programmable digital asset, the shares that creators will receive from the next sale can also be encrypted in NFT. That is, if the seller of the work sells the work to the person who bought it, he can also make a profit from it. Thus, in case of sale, the relevant amount is automatically transferred to the person's balance.
o Crossing Borders. The digital nature of the works allows all types of users from all over the world to purchase them.
o As the customer base expands due to digitalization, the number of people entering the business and wanting to invest and, as a result, the demand increases; the higher the demand, the higher the price. As demand increases, so does supply. Both more works and works of different price levels are included in the database. This increases accessibility for investors and art lovers and expands the ecosystem by selling more works.
What are the notable NFT sales?
A collage of works by American artist Beeple (Mike Winkelmann) sold for $ 69.4 million at an auction organized by Christie's.
CryptoPunk worth $ 7.5 million, sold by Dylan Field, head of design company Figma
Hairy work by musician, fashion designer and entrepreneur Steve Aoki, co-created by 3D illustrator Anthony Tudisco, worth US$ 888,000
Here are some popular NFT examples.
Is NFT technology used in Azerbaijan?
Recently, many news sites reported that an Azerbaijani youth earned US$ 22,733 from NFT technology.
According to the Azerbaijan Innovation Agency, Javid Mammadli, a resident of Pirallahi Technopark of the Innovation Agency and a member of the iTicket team, is one of the successes on the NFT platform. At the Foundation.app NFT auction, Azerbaijani designer Javid Mammadli sold his animated video SOUL of PIANO for $ 22,733 for 10 ETH.
Note that the SOUL of PIANO is not the only Javid's work sold at auction. Earlier, two more of his works were valued at several thousand dollars. Currently, another work by the designer is being valued at another auction worth 1 ETH.
It is very gratifying to see the work of our compatriot on the newly popular NFT platform. We want the number of NFT users in the field of creativity to increase in our country and the world to talk about their works.