"Mədəniyyət və yaradıcılıq sahəsində rəqəmsal həllər” startap müsabiqəsinin qalibləri ilə onlayn görüş keçirildi
29 dekabr tarixində mədəniyyət naziri Anar Kərimov "Kreativ Azərbaycan" portalının (creative.az) təşkil etdiyi "Mədəniyyət və yaradıcılıq sahəsində rəqəmsal həllər” adlı startap müsabiqəsinin qalibləri ilə onlayn görüş keçirdi.
Qaliblər qismində “Aydın və Aydan” layihəsinin rəhbəri Rəşid Ağamalıyev, “Kreativmart” layihəsinin rəhbəri Fərrux Rəhimov və “Onlayn rəqəmsal incəsənət arxivi” layihəsinin rəhbəri, “Ta(r)dino” incəsənət platformasının təsisçisi Əsli Səmədova iştirak etdilər.
Görüşdə qalib iştirakçılar öz layihələri barədə məlumat verdilər və Azərbaycanda yaradıcı sənayelərin inkişafı və startap hərəkatının genişlənməsinə dair təkliflərini təqdim etdilər. Anar Kərimov müsabiqə qaliblərini təbrik etdi, onlarla yaradıcı sənayelər və startaplara dair fikir mübadiləsi apardı. O bildirdi ki, Mədəniyyət Nazirliyi ölkəmizdə innovativ fəaliyyətin, o cümlədən startapların dəstəklənməsinə böyük önəm verir və Nazirliyin yeni fəaliyyət strategiyasının formalaşdırılmasında bu istiqamətin əsas istiqamətlərdən biri kimi nəzərdə tutulduğunu qeyd etdi. Sonda, Anar Kərimov qaliblərə layihələrin icrasında uğurlar arzuladı.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda mədəniyyət və yaradıcılıq sahələrində yeni ideyaları və yanaşmaları dəstəkləmək məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin "Kreativ Azərbaycan" portalı 10 aprel 2020-ci il tarixində "Mədəniyyət və yaradıcılıq sahəsində rəqəmsal həllər” adlı startap müsabiqəsinə start vermişdir. Layihələrin qəbulu 15 may 2020-ci il tarixinədək davam etmiş və müsabiqəyə 50-ə yaxın layihə təqdim edilmişdir. Bu layihələr sırasından ən uğurlu hesab edilən 7 layihə ikinci, yəni 23 avqust 2020-ci il tarixindən etibarən başlayan video-pitçinq mərhələsinə vəsiqə qazanmışdır. Müsabiqənin qalibləri münsiflər heyətinin səsverməsi əsasında müəyyən olunmuş və 8 dekabr 2020-ci il tarixində elan edilmişdir.

Online meeting held with the winners of the "Digital Solutions in the field of Culture and Creativity" startup competition
On December 29, minister of culture Anar Karimov held an online meeting with the winners of the startup competition "Digital solutions in the field of Culture and Creativity" organized by "Creative Azerbaijan" portal (creative.az).
The winners were Rashid Aghamaliyev, author of the Aydin and Aydan project, Farrukh Rahimov, author of the CreativeMart project, and Asli Samadova, head of the Online Digital Art Archive project and founder of the Ta (r) Dino Art Platform.
At the meeting, the winners informed about their projects and presented their proposals for the development of creative industries and for the expansion of the startup movement in Azerbaijan. Anar Karimov congratulated the winners of the competition and exchanged views with them on creative industries and startups. He noted that the Ministry of Culture attaches great importance to supporting innovative activities in our country, including startups, and noted that this direction is one of the main directions in the development of the ministerial new strategy. At the end, Anar Karimov wished the winners success in the implementation of projects.
It should be noted that in order to support new ideas and approaches in the field of culture and creativity in Azerbaijan, "Creative Azerbaijan" portal of the Ministry of Culture announced a startup competition "Digital solutions in the field of culture and creativity" on April 10, 2020. About 50 projects were submitted to the competition. Seven of the most successful of these projects qualified for the second video pitching stage, which started on August 23, 2020. The jury selected the winners of the competition, who were announced later on December 8, 2020.