Rəşid Ağamalıyev: Azərbaycanlı gənc animasiya mütəxəssisi və filmmeykerin uğur hekayəsi
Yaradıcı sahədə uğur qazanmaq yolunda uşaqlıq xəyalları sonradan peşəkar vizyona çevrilirsə belə, yenə də uğurun təməlində dayanan əsas amil məhz bu yolda çəkdiyin böyük zəhmət, ardıcıl təhsil və təcrübə qazanmağın olacaq. Buna əyani misal olaraq, “Kreativ Azərbaycan” Azərbaycanın audiovizual sənayesində uğurlu menecerlərdən biri, kino və animasiya sahəsində 10 illik təcrübəyə sahib, Avropada bu sahə üzrə təhsil almış, həmçinin “ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı”nın yaradıcısı Rəşid Ağamalıyev ilə geniş müsahibəni təqdim edir.
Animasiya yaradıcılığına olan həvəsiniz nə vaxt yarandı?
14 yaşımda artıq qərarımı vermişdim ki, kino rejissoru olacam. “Böyüyəndə kim olacaqsan?” sualına fərqli cavab verən və təəccüb reaksiyası ilə qarşılaşan uşaqlardan idim. Bu isə məni daha çox qürurlandırırdı.
Təbii ki, sadəcə istək və xəyallar məni rejissor edə bilməzdi. Mən anlayırdım yaxşı təhsil almaq, çalışmaq lazımdır. Xəyallara aparan yollar uzun və yorucu ola bilər, belə vaxtarda bizi ayaqda tutan güclü istəkdir. Bütün bunlar haqqında düşünərkən qərarımı verdim və təhsil üçün Avropaya üz tutdum. Yeni həyat, yeni arzular və uşaqlıq həvəsi. Doğru yerdə idim, istədiyim təhsili tapmışdım. Ard-arda “Kinoşünaslıq”, “İngilis dilinin filologiyası”, “Fəlsəfə” və “Kinoprodüser” ixtisaslar üzrə Çexiyada və Hollandiyada təhsil aldım. Yalnız təhsil kifayət deyildi, təcrübə toplamalı idim. Buna görə çoxlu sənədli və bədii filmlərdə assistent kimi işlədim.
Həmçinin, 2016-cı da məndə ağır ürək xəstəliyi aşkar edildi və müalicə üçün uzun müddət xəstəxanada qalmalı oldum. Həmin dövrdə animasiya filmlərini daha çox izləməyə başladım. İdeyalar araşdırdıqca artır, məndə də belə oldu. İzlədiyim animasiya filmləri mənə yeni arzular bəxş etdi. “Azərbaycan animasiyası” kitabı, ANIMAFILM Beynəlxalq Animasiya Festivalı və digər layihələr elə həmin vaxt ağlıma gəldi və onlar haqqında düşünməyə başladım.
"Uğurlu işlər məni sevindirir, uğursuz olanlar isə öyrədir."
Animasiya sahəsində fəaliyyətə başladığınız zaman bugünkü uğurları xəyal edirdinizmi?
Gələcəyi görmək çətindir və nə qədər çalışsan da mükəmməl təsəvvür yaratmaq mümkün deyil. Düşünürəm ki, həyatın gözəlliyi elə bundan ibarətdir. Əlbəttə xəyallarım var idi, amma onların hansı hissəsinin reallaşacağından bixəbər idim.
Uğurlu olmağın sirri məncə iradə və əzmkarlıqdır. İmprovizasiyanı sevirəm. Çalışıram, anı yaşayım və hər bir işdən zövq alım. Uğurlu işlər məni sevindirir, uğursuz olanlar isə öyrədir. Özümü çox xoşbəxt hiss edirəm ki, animasiya layihələrimiz nailiyyətlər əldə edir və bu uğurlar sayəsində ölkəmizin mədəniyyətinə töhfə verə bilirik.
Komandanız haqqında nələri deyə bilərsiniz?
Bu sual məni qürurlandırır, çünki ANİMAFİLM Festivalının komandası ilə fəxr edirəm. Artıq dörd ildir ki, bu komanda könüllük əsasında çalışır. Onlar ən dəyərli sərvətlərindən birini, vaxtını bu işə sərf edirlər. Hər işdə davamlılıq mütləqdir, onu maddi qarşılıq olmadan etmək həmin sahəyə olan həvəsin göstəricisidir. Fikirləri reallaşdırmaq çox uzun əmək yoludur. Əməyimizin bəhrəsini görürük. Festivalımız artıq müəyyən qədər ölkəmizdə tanınır, bu bizim üçün motivasiya mənbəyidir.
Özümü çox şanslı hiss edirəm, çünki ətrafımda həmişə gözəl komanda formalaşır. Məşhur və təcrübəli incəsənət xadimləri, tərcüməçilər, menecerlər, koordinatorlar - hamımız dərk edirik ki, ölkəmizə və uşaqlarımıza animasiya lazımdır. Məhz bu ideya bizi birləşdirir. Animasiya uşaqların yaradıcılığını inkişaf etdirir, onların daxili aləmini zənginləşdirir. Onların həyatına rəng qatmaq və inkişafında rol oynamaq üçün daha çox çalışacağıq.
İlk peşəkar filminiz, “Züleyxa ilə dialoqlar” filmi 11-ci Bakı Beynəlxalq Filmlər Festivalında diploma layiq görüldü. Hansı hissləri keçirirsiniz?
Sadəcə çox sevindiyimi deyə bilirəm. Bu film özü mənim üçün mükafat idi və öz missiyasını uğurla yerinə yetirdi. “Züleyxa ilə dialoqlar” filmi vasitəsi ilə öz ürək xəstəliyimi analiz etməyə çalışdım. Mənim üçün bu bir mərhələ idi və bu dərəcədə şəxsi filmimin mükafat qazanması sevindirici hal idi.
Həmçinin ölkədə beynəlxalq film festivalının keçirilməsi də məncə böyük addımdır. Bu, birbaşa mədəniyyət sahəsinin müvəffəqiyyətidir. Dünyanın fərqli yerlərində festival haqqında danışılır, yerli filmlər nümayiş etdirilir. Bakı Beynəlxalq Filmlər Festivalının komandasına təşəkkür edirəm və fəaliyyətlərinin davamlı olmasını arzulayıram.
"Bəzən bir fikri izah etmək olduqca çətindir, amma onun animasiya nümayişi daha anlaşılan olur və mesaj dəqiq ötürülür."
2021-ci ildə növbəti ANİMAFİLM Festivalı gözlənilirmi?
ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı haqqında düşünərkən onun davamlı olmasını planlamışdıq. İşlərimiz planlar üzərindən davam edir. IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı 20-24 oktyabr 2021-ci il tarixlərində Bakıda keçiriləcək. Həmişəki kimi beş gün ərzində uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş onlarla yerli və xarici animasiya filmlərini təqdim edəcəyik.
Builki festivalımızın mövzusu “ƏLİLLİK”-dir. Bu önəmli sosial mövzu barədə çox sayda maraqlı animasiya filmləri təqdim edəcəyik, konfrans, sərgi və xeyriyyə aksiyası təşkil edəcəyik.
Bu filmlər cəmiyyətdə məlumatlılığı artırmaqda böyük rol oynayır. Sosial mövzularda edilən toxunuşlar əhəmiyyətli təsirlərlə nəticələnir. Bəzən bir fikri izah etmək olduqca çətindir, amma onun animasiya nümayişi daha anlaşılan olur və mesaj dəqiq ötürülür. IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı üçün seçdiyimiz həssas mövzu üzrə də uğurlu nəticələr əldə edəcəyimizə inanıram.
“Aydın və Aydan” animasiyasını nə vaxt ekranlara təqdim olunacaq?
“Aydın və Aydan” uşaq animasiya serialının ilk seriyasının premyerası 4-cü ANİMAFİLM Festivalında təqdim etməyi planlaşdırırıq. Hal-hazırda filmimiz pre-production mərhələsindədir.
Biz də “Aydın və Aydan” animasiyasını nümayiş etdirmək üçün səbirsizlənirik. Üzərində çox çalışmışıq və müvəffəqiyyətli olacağına inanırıq. Hətta animasiya ekranlara verilmədən uğur əldə etməyə başlayıb deyə bilərik. Sevindirici haldır ki, “Aydın və Aydan” "Mədəniyyət və yaradıcılıq sahəsində rəqəmsal həllər” adlı startap müsabiqəsində 1-ci yerə layiq görülüb. Müsabiqəni Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Kreativ Azərbaycan portalı birgə təşkil etmişdi. Hələ tamamlanmamış animasiya serialının belə dəyər görməsi bizi çox sevindirdi.
Serialımızı ərsəyə gətirən çox gözəl komanda var. Layihənin rejissoru, “Smeşariki”, “Fiksiklər”, “Uçan heyvanlar”, “Tima və Toma” kimi tanınmış Rusiya animasiya seriallarının rejissoru Cahangir Süleymanovdur. Serialın ssenari müəllifi uşaq psixologiyası mütəxəssisi və bir çox sənədli və animasiya filmlərinin müəllifi Alena Polikovskayadır. Komandamızda həmçinin Nəzrin Ağamalıyeva (rəssam), Nadia Seyts (rəssam) və Rafik Məmmədli (tərcüməçi, redaktor) iştirak edir.
İstedadlı komandamız, film sənayesindəki onillik təcrübəm və ANIMAFILM Beynəlxalq Animasiya Festivalının təşkili üzrə üçillik təcrübəm - bunların hamısı bizə serialın uğurlu icrası üçün bir şans verir. Əminəm ki, uşaqlar "Aydın və Aydan" serialını sevəcəklər!
"Biz komanda olaraq ölkədə bu sahənin dərinləşməsi üçün çalışırıq."
Animasiya sahəsində ölkədə öyrədici işlər görməyi planlayırsınızmı?
Animasiya incəsənətin ən mühüm sahələrindəndir. Ona görə də inkişafı vacib və diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır. Biz komanda olaraq ölkədə bu sahənin dərinləşməsi üçün çalışırıq.
Hər il ANİMAFİLM Festivalı nəzdində öyrədici animasiya təlimləri təşkil olunur. 2020-ci ildə, hətta OSCAR mükafatına namizəd olan Çex rejissoru Daria Kashcheeva ilə iki günlük intensiv stop motion animasiya seminarı təşkil etmişdik.
İl boyu isə ANİMAFİLM Məktəbi fəaliyyət göstərir. “ANİMAFİLM Məktəbi” uşaqlar və böyüklər üçün animasiya məktəbidir. Tezliklə “Aztopçu” ilə birlikdə regionda yaşayan qızlar üçün iki aylıq animasiya kursuna başlayacayıq.
Animasiya təhsili çox vacibir. Onun ölkədə geniş şəkildə tanıdılması üçün müvafiq dövlət orqanlarına məktublar ünvanlamışıq. Artıq müəyyən tədbirlər görülür deyə bilərik. Bu günlərdə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri Anar Kərimov televiziya kanallarının rəhbərləri ilə keçirilmiş görüşdə müzakirə mövzularından biri kimi milli cizgi filmlərinin istehsalı və yayımı məsələlərinə də toxunmuşdur. Cənab nazir Anar Kərimova diqqəti və göstərişləri üçün təşəkkür edirik.
Bu sənaye sahəsinin inkişafı istiqamətində artıq irəliləyiş var və günü-gündən artır. Həmin nailiyyətlərin bir hissəsi olmaq məni çox sevindirir.

Rashid Aghamaliyev: The success story of a young Azerbaijani animation specialist and filmmaker
Even if childhood dreams of success in the creative field later turn into a professional vision, the main factor underlying the success will still be the hard work, consistent education and experience gained in this way. As a visual example, “Creative Azerbaijan” presents an extensive interview with Rashid Aghamaliyev, one of the most successful managers in Azerbaijan's audiovisual industry, with 10 years of experience in film and animation, educated in Europe and founder of the ANIMAFILM International Animation Festival.
When did you get interested in animation?
At my 14, I decided to become a film director. "Who will you be when you grow up?" I was one of the children who gave a different answer to the question and faced a surprise reaction. This made me even more proud.
Of course, merely desires and dreams could not make me a filmmaker. I understood that I needed to get a good education and work. The path to dreams can be long and tedious, and it is a strong desire that keeps us afloat at such times. Thinking about all this, I decided to go to Europe to study, for new life, new dreams and childhood passions. I was in the right place; I got the education I wanted. I studied in the Czech Republic and the Netherlands, majoring in Film Studies, English Philology, Philosophy and Film Producer. Education alone was not enough, I had to gain experience. That's why I worked as an assistant in many documentaries and feature films.
Also, in 2016, I was diagnosed with severe heart disease and had to stay in hospital for a long time for treatment. During that period, I began to watch a lot of animated films. By exploring ideas, they multiple, while the same happened with me. The animated films I watched gave me new dreams. The book "Azerbaijan Animation", ANIMAFILM International Animation Festival and other projects came to my mind in that period and I started making reflections about them.
"Successful works makes me happy, and failures teach me lessons."
When you started working in the field of animation, did you dream of today's success?
It is difficult to see the future, and no matter how hard you try, it is impossible to create a perfect image. I think that's the beauty of life. Of course I had dreams, but I did not know what part of them would come true.
I think the secret of success is the will and determination. I love improvisation. I try to live the moment and enjoy everything. Successful works makes me happy, and failures teach me lessons. I am very happy that our animation projects are achieving successes, and thanks to these successes we can contribute to the culture of our country.
What can you say about your team?
This question makes me proud, because I am proud of the team of ANIMAFILM Festival. This team has been working on a voluntary basis for four years. They devote one of their most valuable resources, time to this work. Sustainability is essential in any business, and doing it without material compensation is an indication of the enthusiasm for that field. Realizing ideas is a long way to go. We see the fruits of our labor. Our festival is already popular in our country to some extent; it is a source of motivation for us.
I feel very lucky, because I always have a great team around me. Famous and experienced artists, translators, managers, coordinators - we all understand that our country and our children need animation. This great idea unites all of us. Animation develops children's creativity and enriches their inner world. We will endeavor to add color to their lives and play a role in their development.
Your first professional film, “Dialogues with Zuleyha”, was awarded a diploma at the 11th Baku International Film Festival. What feelings do you have?
I can only say that I am very happy. This film by itself was an award for me and it successfully fulfilled its mission. I tried to analyze my heart disease through the film "Dialogues with Zuleyha". For me, it was a level, and it was gratifying that my personal film won such an award.
I also think that organizing an international film festival in the country is a big step. This is a direct achievement of cultural field. This festival is discussed in different parts of the world, where local films are demonstrated as well. I thank the team of the Baku International Film Festival and wish them continued success.
"Sometimes it is very difficult to explain an idea, but its animated show is more understandable and the message is conveyed accurately."
Is the next ANIMAFILM Festival expected in 2021?
When we thought about the ANIMAFILM International Animation Festival, we planned it to be sustainable. Our work continues according to the plans. The 4th ANIMAFILM International Animation Festival will be held in Baku on October 20-24, 2021. As usual, we will present dozens of local and foreign animated films for children and adults over five days.
The theme of this year's festival is "DISABILITY". We will present many interesting animated films on this important social topic, organize conferences, exhibitions and charity events.
These films play an important role in raising public awareness. Touches on social issues result in significant impacts. Sometimes it is very difficult to explain an idea, but its animated show is more understandable and the message is conveyed accurately. I believe that we will achieve successful results on the sensitive topic we have chosen for the IV ANIMAFILM International Animation Festival.
When will the "Aydin and Aydan" animation be released?
We plan to present the premiere of the first series of the animated series for children "Aydin and Aydan" at the 4th ANIMAFILM Festival. Our film is currently in the pre-production stage.
We are also looking forward to showing the "Aydin and Aydan" animation. We have worked hard on it and we believe it will be successful. We can even say that the animation has started to succeed without being shown on screens. It is gratifying that "Aydin and Aydan" won the first place in the startup competition "Digital solutions in the field of culture and creativity", which was organized by “Creative Azerbaijan” portal together with the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. We are very glad that the animated series at its start has gained such value.
There is a very nice team that made our series. The director of the project is Jahangir Suleymanov, director of popular Russian animated series as "Smeshariki", "Fixics", "Flying Animals", "Tima and Thomas". The screenwriter of the series is Alena Polikovskaya, a specialist in child psychology and the author of many documentaries and animated films. Our team also includes Nazrin Agamaliyeva (artist), Nadia Seyts (artist) and Rafik Mammadli (translator, editor).
Our talented team, my ten years of experience in the film industry and my three years of experience in organizing the ANIMAFILM International Animation Festival - all this gives us a chance to successfully perform the animated series. I am sure that children will love the series "Aydin and Aydan"!
"As a team, we are working to deepen this field of art in the country."
Do you plan to do educational initiatives in the field of animation in the country?
Animation is one of the most important fields of art. Therefore, its development is important and must be kept in focus. As a team, we are working to deepen this field of art in the country.
Every year, educating animation trainings are organized at the ANIMAFILM Festival. In 2020, we even organized a two-day intensive stop motion animation workshop with OSCAR nominee Czech film director Daria Kashcheeva.
The ANIMAFILM School functions throughout the year. ANIMAFILM School is an animation school for children and adults. Soon we will start a two-month animation course for girls living in the regions together with “Aztopchu”.
Animation education is very important. We have sent letters to the relevant government agencies to promote this field of art in the country. We can say that certain measures are being taken. The Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Anar Karimov recently touched upon the production and distribution of national cartoons as one of the topics of discussion at a meeting organized with the heads of local TV channels. We thank Minister Anar Karimov for his attention and instructions.
There is already progress in the development of this industry and it is growing day by day. I am very happy to be a part of those achievements.