Nihad Qulamzadə: Azərbaycanda ilk inklüziv teatrın yaradıcısı ilə müsahibə
Ölkənin və eləcə də Qafqazın əlilliyi olan aktyorlardan ibarət ilk teatrı olan ƏSA Teatrı bu günlərdə 4 yaşını qeyd edib. Əlilliyi olan və olmayan yaradıcı insanlardan təşkil edilmiş bu kollektiv öz fəaliyyəti dövründə ölkə və dünya çərçivəsində müxtəlif ilklərə imza atıb. Teatrın yaradıcısın, rəhbəri, rejissor Nihad Qulamzadə kollektivin keçdiyi inkişaf yolu haqqında “Kreativ Azərbaycan”a verdiyi geniş müsahibəni diqqətinizə təqdim edirik.
Azərbaycanın ilk inklüziv teatrını yaratmaq ideyası necə gəldi? Bu fəaliyyətin təkan nöqtəsi nə idi?
5 yaşımda Azərbaycan Televiziyasının nəzdində olan “Bənövşə” uşaq xoru ilə başlayan incəsənət həyatım, G.Şaroyev adına 35 nömrəli musiqi məktəbi və təhsil aldığım orta məktəbin teatr dərnəyi ilə davam edib. 14 yaşımdan etibarən teatr sahəsindəyəm və artıq 7 ildən çoxdur ki, peşəkar teatr fəaliyyəti ilə məşğulam. İncəsənətin bir neçə sahəsi ilə yaxından tanış olduğum üçün hər zaman düşünmüşəm ki, Azərbaycan dünyanın ən yaxşı mədəniyyətinə sahib ölkələri arasında ilk sıralarda olmağa layiqdir. Çünki xalqımız tarixən öz mədəniyyətini layiqincə təmsil edib, incəsənətin hər bir sahəsində təkrarolunmaz dəsti-xətt yarada bilib. Təəssüf ki, zaman-zaman ölkəmizin üzərində olan “qara buludlar” bu xalqın yaratdığı mədəniyyətin dünyaya “hökm etməsinə” mane olub. Ölkəmiz üçün fədakarlıq edən, xalqımızın inkişafı və rifahı üçün bir çox imtiyazlardan məhrum olan maarifçi şəxsiyyətlərimizi hər zaman özümə örnək götürmüşəm. Dövlətimizin mədəniyyətinə kiçik də olsa yenilik gətirmək daima arzum olub. Teatr sahəsi ilə məşğul olduğumdan düşünürdüm ki, bu sahədə öhdəmə düşən vəzifəni (milli teatr sənətimizin inkişafı) yerinə yetirməliyəm. Axı teatra xidmət etmək, ardıcılları olduğumuz sənət xadimlərinin getdiyi yolu təkrar-təkrar getmək deyil. Onlar daş-qalaqlı yolları bizim üçün hamarlayıblar ki, biz daha da irəli gedək. Biz də gələcək nəsil üçün yeni yollar yaratmalıyıq. Mədəniyyətin inkişaf predmeti mənsub olduğu ölkənin sosial vəziyyəti ilə birbaşa bağlıdır. Cəmiyyətin sosial vəziyyəti də daima maraq dairəmdə olub. Bu səbəbdən öz fəaliyyətimdə sosial sahə ilə, mədəniyyət sahəsini daha yaxın etmək qərarına gəldim. Xalqımızın incəsənətə olan marağı, bağlılığı hər bir fərdində öz əksini tapır. 2016-cı ilə qədər apardığım müşahidələrə əsasən, aydın olurdu ki, əlilliyi olan şəxslərin də incəsənətə sevgisi və xüsusi istəyi var. Bu kimi mütərəqqi məqsədlər və amillər 3 sentyabr 2016-cı ildə Qafqazda peşəkar fəaliyyət göstərən ilk inklüziv teatrın – “ƏSA”nın yaranmağına səbəb oldu.
Teatra “ƏSA” adını vermisiniz. Necə oldu ki, bu adı seçdiniz?
Hər zaman komanda fəaliyyətinə üstünlük vermişəm. Teatrımızın ilkin fəaliyyət yolu və heyəti məlum olsa da, adı yox idi. İstəyirdim ki, ölkəmiz üçün yeni olan teatrın adını heyətimizlə birgə verək. Hər kəs bir ad fikirləşirdi və biz bunu müzakirə edirdik. Nəhayət teatrımızın baş meneceri Nicat Qulam “ƏSA” adını təklif etdi.
Biz yekdilliklə bu adı qəbul etdik. Çünki “ƏSA” dayaq deməkdir, biz də fəaliyyətimizlə cəmiyyətimizə, mədəniyyətimizə dayaq olmaq niyyətində idik. Həmçinin bu ad əngəlsiz, sərhədsiz, azad sözlərini özündə birləşdirir. İstəyirik hər kəs bilsin ki, teatrın heyətində əlilliyi olan şəxslər olsa da, biz səhnədə əngəlsizik, inkişaf üçün özümüzə sərhəd qoymuruq, müasir və inkişaf etməkdə olan Azərbaycanda azad sənətlə məşğul ola bilirik.
İlk gündən 4 ilə nələr dəyişib?
İlk gündən bu yana nəinki “ƏSA” Teatrında, ölkədə də bir çox dəyişikliklər baş tutub. 4 il əvvəl əlilliyi olan insanların incəsənət sahələrindəki iştirakı zəif idi, kollektiv şəkildə inklüziv fəaliyyətlər demək olar ki, yox idi. Hazırda isə bu sahədə bir çox inkişaf meylləri var. Fəxrlə deyə bilərik ki, ölkəmizdə inklüziv fəaliyyətlərin çoxalmasında ƏSA Teatrının da rolu böyükdür. Biz inklüzivliyi daha geniş kollektiv fəaliyyətə daşıdıq və bu fəaliyyəti böyük auditoriyalara təqdim etdik. Bununla da cəmiyyətdə bir növ oyanış yaratdıq. Bir çox insanlar “ƏSA” Teatrının fəaliyyətindən bəhrələnərək, yeni ideyalar meydana gətirdilər. Teatrımız yeni yaranan inklüziv fəaliyyətlərə hər zaman dəstək göstərib və öz təcrübəsini onlarla bölüşüb.
İlk günlərdə teatrımızın heyəti 5 nəfərdən ibarət idi. Teatrın baş meneceri Nicat Qulamla kirayə yaşadığımız 20 kv/m-lik otaqda fəaliyyətə başlamışıq. Burada ilk tamaşamız olan “DUMB”u ərsəyə gətirmişik. Teatrımız yeni yarandığı üçün çox çətinliklər yaşamışıq. Lakin dərhal Mədəniyyət Nazirliyinə və ya digər dövlət qurumlarına dəstək üçün müraciət etməmişik. Düşünürdük ki, əvvəlcə əziyyət çəkib, özümüzü təsdiq etməliyik. Çətinliklə də olsa, istəyimizə nail olduq. ƏSA Teatrı 4 ildir ki, aktiv şəkildə fəaliyyət göstərir. Zaman-zaman teatrımızın heyəti 30-dan çox olur. 2018-ci ildə təqdim etdiyimiz “Göy quş” (Moris Meterlink) tamaşasının hazırlanmasında 30 aktyor olmaqla, 50-dən çox yaradıcı-texniki heyət iştirak edirdi. Bu tamaşada xalq artisti, əməkdar artist, peşəkar və həvəskar aktyorlar, gimnastlar çıxış edirdi. Hazırda teatr icarə əsasında şəhərin mərkəzində yerləşən ofisdə fəaliyyət göstərir. Pandemiyaya qədər mütəmadi olaraq ayda bir dəfə tamaşaçıların qarşısına çıxırdıq. Karantin rejimi elan olunduqdan sonra ƏSA Teatrı ölkədə ilk dəfə virtual tamaşa nümayişləri həyata keçirdi. İlk dəfə virtual tamaşa nümayişini 2017-ci ildə etmişdik, bu səbəbdən bu dəfəki nümayişlərdə digər teatrlara nisbətən daha təcrübəli idik. Bu səbəbdən və teatrımıza olan marağa görə virtual tamaşa nümayişlərimiz digər teatrların nümayişlərindən daha çox baxılırdı.
Teatra qarşı olan həvəs Sizi qane edir?
“ƏSA” Teatrı yarananda çox böyük maraqla qarşılandı. Hər kəs tərəfindən dəstəklənsə də, müəyyən çoxluq da teatrımızın bir neçə aydan sonra fəaliyyətini dayandıracağını deyirdi. Belə bir fikir var idi ki, əlilliyi olan şəxslər teatrla məşğul ola bilməz. Çünki bu günə qədər cəmiyyət şux, qamətli və sağlam görünüşə malik aktyorlar görmüşdü.
Hətta bəzi peşəkarlar da düşünürdü ki, teatr aktyoru olmaq üçün mükəmməl fiziki sağlamlığa malik olmaq lazımdır. Lakin “ƏSA” Teatrı qısa zamanda öz fəaliyyəti ilə bu tabuları sındırmağı bacardı. Biz sübut etdik ki, teatr ilk növbədə mənəviyyat məsələsidir. Daxili zənginliyə sahib olursansa, qarşındakı sənin enerjini hiss edə bilirsə və sən emosiyanı qarşındakına düzgün şəkildə çatdıra bilirsənsə, məhdud fiziki imkanının olması aktyor olmaq üçün sənə ciddi maneə yaratmır. “ƏSA” Teatrı bu gün ona görə sevilir və tələbata çevrilir ki, biz əlilliyi olan və olmayan aktyorlar arasında balans yarada bilirik. Bununla da fiziki məhdudiyyət səhnədə bizə əngəl yaratmır. Hər yeni tamaşadan sonra teatrımıza olan maraq, həvəs artır. Bu da bütün çətinliklərə baxmayaraq fəaliyyət göstərməyimiz üçün bizə ilham verir. Lakin təəssüf ki, Azərbaycanda teatra həvəs göstərən kəsim ümumən azdır. Cəmiyyətdə teatra qarşı maraq yaratmaq ilk növbədə dövlət teatrlarının üzərinə düşür. Çünki dövlət tərəfindən onlara bir çox şərait yaradılıb. İnanıram ki, bu gün Mədəniyyət Nazirliyində aparılan islahatlar Azərbaycan teatrının inkişafına öz müsbət təsirini göstərəcək. Əgər inkişaf istəyiriksə, hər birimiz əlimizdən gələn xidməti yerinə yetirməliyik.
Bölgələri qarış-qarış gəzməyi və müxtəlif tamaşaların nümayiş etdirməyi məqsəd qoyduğunuzu qeyd etmisiniz. Hansı bölgələrdə tamaşalar təşkil edilib və reaksiya necə idi?
Biz paytaxtda bir çox uğurlar əldə etmişik. Tamaşalarımız dəfələrlə anşlaqla baş tutub. Buna görə də istəyirik ki, fəaliyyətimizi Azərbaycanın bütün bölgələri ilə tanış edək. Naxçıvan Muxtar Respublikasına və Lənkəran şəhərinə qastrol səfəri etmişik. Hər ikisi uğurla baş tutub. Xüsusən Naxçıvan MR-da tamaşamız böyük maraqla qarşılanıb. Bu qastrol səfərindən bir hadisəni qeyd etmək istəyərdim. Azərbaycan teatr tarixində nadir hadisə idi ki, 200-dən çox tamaşaçı zalda yer olmadığı üçün geri qayıtmışdı. Bununla bağlı bizim foto və video görüntülərimiz var. Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrının qarşısında böyük tamaşaçı izdihamı var idi. Zala daxil ola bilməyən tamaşaçılar teatrın rəhbərliyinə müraciət etmişdi ki, “ƏSA” Teatrı ikinci nümayişi təşkil etsin. Təəssüf ki, növbəti gün Bakıda premyeramız olduğundan həmin gecə qayıtmalı olmuşduq. Lənkəran şəhərində də yay ayları olmağına baxmayaraq, kifayət qədər tamaşaçı nümayişimizi izləmişdi. Qarşıdakı qastrol planlarımız cəbhə bölgəsində yerləşən rayonlarımıza və Gəncə, Şəki, Qazax, Mingəçevir şəhərlərinədir. Düşünürük ki, bölgələrimizdə də teatrın və inklüzivliyin təbliğinə böyük ehtiyac var.
Ən çox rəğbətlə qarşılanan tamaşa hansı olub?
Biz daima çalışmışıq ki, keyfiyyətli tamaşalarla səhnəyə çıxaq. Müstəqil fəaliyyət göstərən teatr üçün peşəkar iş ortaya qoymaq çətindir, xüsusən teatr həm də inklüzivdirsə. Teatrımızın ən böyük uğurlarından biri də 4 il müddətində heyət formalaşdırmaq və onu qoruyub saxlamaqdır. Təbii ki, zaman-zaman heyətdə müəyyən dəyişikliklər olur, lakin hər keçən gün heyətimiz daha da təcrübə qazanaraq, peşəkarlaşır. Bu da tamaşalarımızda öz əksini tapır.
Bu günə qədər 7 tamaşa hazırlamışıq. Bu tamaşalar bir-birindən çox fərqlənir. Ona görə deyə bilərəm ki, hər tamaşamız ayrılıqda rəğbət qazanıb. Xüsusən sonuncu hazırladığımız “AND” tamaşası peşəkar nöqteyi-nəzərdən tamaşaçılar tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Etiraf etmək lazımdır ki, teatrın ilk cəhdlərində tamaşaçılar bizə çox güzəştə gedirdilər. Məsələn ilk tamaşamız olan “DUMB”da kifayət qədər problemlər olsa da, tamaşaçılar inklüzivliyimizə görə bizi alqışlayırlardı. Amma indi tamaşaçıların bizi bəzi hallarda tənqid etməsi və bizdən daha yaxşı iş tələb etməsi onu göstərir ki, artıq ƏSA-ya güzəşt olunmur.
Gələcək planlarınız barədə nə deyə bilərsiniz?
Bizim gələcəklə bağlı ən böyük planımız yaşamaqdır. İstəyirik ki, teatrımızın fəaliyyəti hər zaman davam etsin. Çünki hələ görəcək işlərimiz, faydalarımız irəlidədir. Bölgələrimizlə yanaşı, xarici ölkələrə qastrol səfəri etməyi düşünürük. Bir neçə dəfə festivallara dəvət almışıq lakin maliyyə olmadığından gedə bilməmişik.
2018-ci ildə Amerika Birləşmiş Ştatlarının paytaxtında yerləşən “Open World” Liderlik Mərkəzinin “Əlillik haqları və sosial islahatlar” proqramının məzunu olmuşam. Burada inklüziv fəaliyyətlərlə tanış olanda aydın olurdu ki, ABŞ-da olan inklüziv teatrlar “ƏSA” Teatrı ilə müqayisədə çox geri qalırlar. Biz bu baxımdan sürətlə inkişaf etmişik. Düzdür onların hər şeyi – özlərinə məxsus binaları, nəqliyyat vasitələri, ştatlı işçiləri var. Lakin fəaliyyətləri peşəkar müstəvidə deyil, bunu özləri də etiraf edir. Orada amerikalı investorlara və startaplara “ƏSA” Teatrı haqda danışanda çox təəccüblənirdilər. Bəziləri deyirdi ki, biz inanmazdıq ki, sizin ölkədə inklüziv incəsənət bu qədər inkişaf edib. “ƏSA” Teatrı olaraq biz də dünyaya məhz bunu göstərmək istəyirik. Təbii ki, bunun üçün də dövlətimizin dəstəyinə ehtiyac var.
.jpg)
Bu gün, yəni ƏSA Teatrının 4 illiyini qeyd edərkən hansı hissləri keçirirsiniz?
Hər bir insan gördüyü işlərlə qürur duymaq istəyər. Mən də ilk növbədə qürur duyuram ki, təsisçisi olduğum, sözün əsl mənasında min-bir əziyyətlə bu günlərə gətirdiyimiz teatrın yaranmasının 4 ili tamam olur. Biz ilk günlərdən bilirdik ki, bu teatrı ayaqda saxlamaq asan olmayacaq. Lakin bəzən elə məhdudiyyətlərlə qarşılaşırıq ki, təəssüflənməmək olmur. Axı nəticədə biz mənsub olduğumuz cəmiyyətə, ölkəmizə xidmət edirik. İllərdir öz hesabımıza kirayələrdə fəaliyyət göstərməyimiz bir yana, hər dəfə tamaşa nümayişimiz üçün səhnə axtarmaq, bunun üçün çətin prosedurlar keçmək bizi həm də mənəvi olaraq sıxır. “ƏSA” Teatrının tamaşalarının nümayişi üçün əlverişli və təchizatlı səhnəyə ehtiyacı var. 2019-cu ilə qədər tamaşa nümayişi üçün səhnə tapmaq bizim üçün xüsusən çətin idi. Hər dəfə hazırladığımız tamaşanın aqibətinin necə olacağı bizi çox düşündürürdü. Çünki tamaşa ilə bağlı hər şey hazırlansa da, nümayişin harada olacağı naməlum idi. Tamaşa oynamaq üçün səhnə tapmaq bəzən bir aydan çox vaxtımızı alırdı. Bu da fəaliyyətimizdə durğunluq yaradır, tamaşaçı itirməyimizə səbəb olurdu. Səhnə problemi ilə bağlı çətinlikləri nəzərə alaraq Mədəniyyət Nazirliyinə ilk dəfə açıq şəkildə müraciət ünvanladıq. Bundan sonra “ƏSA” Teatrına ayda bir dəfə dövlət teatrlarının səhnəsində tamaşa nümayişi üçün imkan yaradıldı. Hətta məhz bu müraciətdən sonra təkcə “ƏSA” Teatrına yox, digər müstəqil teatrlara da dövlət teatrlarının səhnəsində yer verildi. Bu müstəqil teatrların inkişafı üçün atılmış təqdirəlayiq addım idi. “ƏSA” Teatrı da bu fürsətdən yararlanaraq, repertuar yaratdı və hər ay mütəmadi olaraq tamaşalarını təqdim etdi. Ümid edirik ki, yaxın zamanlarda digər problemlərimiz də öz həllini tapacaq.
ƏSA Teatrı ilə bağlı ən böyük arzunuz nədir?
Təkcə mənim yox, teatrımızın bütün heyətinin ən böyük arzusu “ƏSA”ya məxsus kiçik də olsa teatr binasının olmasıdır. “ƏSA” Teatrı 4 il ərzində özünü kifayət qədər təsdiq edib. Bu günə qədər qazandığımız uğurların çətin şəraitdə ərsəyə gəlməsi, teatra şərait yaradılacağı təqdirdə daha böyük işlər görəcəyimizi deməyə əsas verir. İkinci arzum isə teatrımızın heyətinin stabil və davamlı gəlirinin olmasıdır. Bu gün hər nə qədər heyətimizə ödənişlər etsək də, bunun stabil və davamlı olmaması onlar üçün güzəran çətinliyi yaradır.

Nihad Gulamzadeh: Interview with the founder of the first inclusive theater in Azerbaijan
ASA Theater, the first theater for actors with disabilities in the country and in the Caucasus, has recently celebrated its fourth anniversary. Composed of creative people with and without disabilities this team has made various breakthroughs during its activity in the country and around the world. We bring to your attention an extensive interview of the founder and leader of the theater, director Nihad Gulamzadeh to "Creative Azerbaijan" about the development path of the team.
How did the idea of creating the first inclusive theater in Azerbaijan come up? What was the impetus for this activity?
My artistic life which has begun at the children’s chorus “Benovshe” of the Azerbaijani Television when I was 5, continued with the music school №35 named after G.Sharoyev and the theater club of the school where I studied. I have been on the theater stage since I was 14 and I have been professionally engaged in a theatrical activity for over 7 years. Being intimately familiar with several fields of art, I have always believed that Azerbaijan deserves to be in the first place among the countries with the best culture in the world. Because our nation has historically represented its culture with dignity and created a unique direction in each field of art. Unfortunately, the “black clouds” over our country from time to time prevented the culture created by this nation from "ruling" the world. I have always followed the example of our enlightened personalities who sacrificed for the sake of our country and were deprived of many privileges for the development and well-being of our people. I have always dreamed of making small innovations in the culture of our state. Since I was engaged in theatrical art, I believed that I must fulfill my duty in this area (development of our national theatrical art). After all, serving the theater is not following the path of the artists we are successors to. They flattened the rocky roads for us so that we could go further. We must also create new roads for future generations. The subject of cultural development is directly related to the social status of the country to which it belongs. I have always been interested in the social status of our society. For this reason, I decided to bring the social and cultural spheres closer together in my work. The interest and devotion of our people to art is reflected in each individual. From my observations until 2016, it was clear that people with disabilities also have a love and special desire for art. Such progressive goals and factors led to the establishment of the first professional inclusive theater in the Caucasus - "ASA" on September 3, 2016.
You named the theater "ASA". How did you choose this name?
I have always preferred team work. Although the initial activities and staff of our theater were known, it did not have a name. I wanted to find a name for the theater, which was new for our country, together with our staff. Everyone was thinking of a name, and we were discussing it. Finally, the director-general of our theater, Nijat Gulam, proposed the name "ASA".
“….although there are people with disabilities in the theater, nothing bothers us on stage…”
We have unanimously adopted this name. Because "ASA" means support, and we wanted to support our society and culture with our activities. The title also contains words without barriers, without borders, free. We want everyone to know that although there are people with disabilities in the theater, nothing bothers us on stage, we do not set boundaries for development, we can engage in free art in modern and developing Azerbaijan.
What has changed in 4 years from the first day?
Since the first day, many changes have taken place not only in the ASA Theater but also in the country. Four years ago, the participation of people with disabilities in the arts was weak and there were few collective inclusive events. Currently, there are many development trends in this area. We can proudly say that the role of ASA Theater in increasing inclusive activities in our country is great. We have shifted inclusion to a broader collective activity and presented this activity to larger audiences. Thus, we have created a kind of awakening in society. Many people have benefited from the ESA Theater and have come up with new ideas. Many people benefited from the activities of the ASA Theater and came up with new ideas. Our theater has always supported nascent inclusive activities and shared its experiences with them.
In the early days, the staff of our theater consisted of 5 people. The director-general of the theater Nijat Gulam and I started working in a rented space room of 20 sq/m. Here we have created our first play "DUMB". We have had many challenges because our theater was new. However, we did not immediately apply to the Ministry of Culture or other government agencies for support. We thought that we had to work hard and prove ourselves first. Although with difficulty, we achieved our goal. ASA Theater is active for 4 years. More than 30 people work in our theater from time to time. More than 50 creative and technical staff, including 30 actors, participated in the preparation of the play "Blue Bird" (Maurice Maeterlinck), which we presented in 2018. People's artists, honored artists, professional and amateur actors, gymnasts performed in the play. Currently, the theater operates in a rented office in the city center. Before the pandemic, we regularly appeared in front of an audience once a month. After the announcement of the quarantine regime, the ESA Theater hosted virtual performances for the first time in the country. We did our first virtual show in 2017, so this time we had more experience in other shows than in other theaters. For this reason and due to the interest in our theater, our virtual performances were viewed more than other theaters.
Are you satisfied with people's passion for theater?
When the ASA Theater was founded, it was met with great interest. Although the theater was supported by everyone, a certain majority said that our theater would cease to operate in a few months. There was an opinion that people with disabilities could not engage in the theater. Because until now, society had seen actors who were cheerful, slender, and healthy.
“…if people can feel your energy, and if you can convey your emotions to another person in the right way, physical disabilities do not prevent you from becoming an actor.”
Even some professionals believed that to become a stage actor, one must have excellent physical health. However, ASA Theater managed to break these taboos in a short time. We have proved that theater is first and foremost a matter of morality. If you have inner wealth if people can feel your energy, and if you can convey your emotions to another person in the right way, physical disabilities do not prevent you from becoming an actor. Today ASA Theater is loved and in demand because we can find a balance between actors with and without disabilities. Thus, physical limitations do not interfere with us on stage. After each new performance, interest and enthusiasm for our theater is growing. This inspires us to act in spite of all challenges. But, unfortunately, there are few people in Azerbaijan who are interested in theater. Creating public interest in theater is primarily the responsibility of state theaters. Because the state has created many conditions for them. I believe that the reforms carried out today in the Ministry of Culture will have a positive impact on the development of Azerbaijani theater. If we want to progress, each of us must do our best.
You mentioned that you have a goal to travel to the regions and show different performances. In which regions, the performances were organized and how was the reaction?
We have achieved a lot of success in the capital. Our performances have been successful many times. Therefore, we want to introduce our activities to all regions of Azerbaijan. We toured the Nakhchivan Autonomous Republic and Lankaran. Both were successful. Especially in Nakhchivan AR, our performance was met with great interest. I would like to highlight one event from this tour. It was a rare event in the history of Azerbaijani theater when more than 200 spectators returned due to a lack of space in the hall. We have photos and videos of this moment. There was a large crowd in front of the Nakhchivan State Musical Drama Theater. Spectators who could not enter the hall appealed to the management of the theater to organize the second performance of the "ASA" Theater. Unfortunately, we had to return that night, because the next day we had a premiere in Baku. Despite the fact that it was summer in Lankaran, enough spectators watched our show. Our upcoming tour plans are to our frontline regions and the cities of Ganja, Sheki, Gazakh, Mingachevir. We believe there is a great need to promote theater and inclusion in our regions.
Which spectacle was the most loved?
We have always tried to stage performances with high quality. It is difficult for an independent theater to produce professional work, especially if the theater is also inclusive. One of the greatest successes of our theater is to form and maintain the staff for 4 years. Of course, from time to time there are some changes in the staff, but every day our staff becomes more experienced and professional. Our performances are proof of that.
“…but now the fact that the audience sometimes criticizes us and demands better work from us shows that the ASA is no longer conceded.”
We have prepared 7 performances, so far. These performances are very different from each other. Therefore, I can say that each of our performances has become popular. In particular, our latest performance "AND" was highly appreciated by the audience from a professional point of view. Admittedly, in the first attempts of the theater, the audience gave us a lot of concessions. For example, our first performance, “DUMB”, had a lot of problems, but the audience applauded us for being inclusive. Now the fact that the audience sometimes criticizes us and demands better work from us shows that ASA is no longer conceded.
What can you say about your plans for the future?
Our biggest plan for the future is to live. We want our theater to continue its activities constantly. Because our work and the benefits of it are still ahead. In addition to our regions, we plan to tour foreign countries. We were invited to festivals several times, but we could not go due to a lack of funds.
In 2018, I graduated from the “Disability Rights and Social Reforms” program at the “Open World” Leadership Center in the capital of the USA. When you look at inclusive activities here, it is clear that inclusive theaters in the USA are lagging far behind ASA Theater. We have developed rapidly in this regard. However, they have everything - their own buildings, equipment, personnel. However, their activities are unprofessional, as they themselves admit. American investors and startups were surprised when we talked about the ASA Theater. Some of them said that they could not believe that inclusive art is so developed in our country. This is what we want to show to the world as ASA Theater. Of course, we need the support of our state for this.
.jpg)
How do you feel today, as you celebrate the fourth anniversary of the ASA Theater?
Everyone wants to be proud of what they do. First of all, I am proud that 4 years have passed since the establishment of the theater, of which I am the founder, and which we have brought to this day with a thousand hardships. We knew from the first days that it would not be easy to keep this theater afloat. But sometimes we face such limitations that we cannot help but feel sorry for ourselves. After all, we serve society and our country to which we belong. In addition to the fact that for many years we have been carrying out our activities in an office that we rent at our own expense, we have to look for a stage for performances and go through complex procedures every time, which also morally compresses us. ASA Theater needs a suitable and well-equipped stage for its performances. Until 2019, it was especially difficult for us to find a stage for the show. Each time we were thinking about the difficulties related to the play we were preparing. Although everything was prepared for the show, it was unknown where the show would take place. Sometimes it took us over a month to find a stage to perform. This was creating stagnation in our activities, causing us to lose an audience. Taking into account the difficulties associated with the problem of the scene, for the first time we made an open appeal to the Ministry of Culture. After that, the ASA Theater was given the opportunity to perform once a month on the stage of state theaters. Even after this appeal, not only the ASA Theater, but also other independent theaters were given the opportunity to perform on the stage of state theaters. This was a commendable step for the development of independent theaters. ASA Theater took this opportunity to create a repertoire and present its performances every month. We hope that our other problems will be solved soon.
What is your biggest dream for ASA Theater?
The biggest wish not only of me but of the whole staff of our theater is to have a small theater building for ASA. ASA Theater has proved itself for 4 years. The fact that our successes so far have been achieved in difficult conditions gives us reason to say that we will do more if the conditions for the theater will be created. My second dream is to have a stable and sustainable income for the staff of our theater. No matter how much we pay our staff today, the fact that it is not stable and sustainable creates difficulties for them.