British Council-ın canlı incəsənət üzrə növbəti müsahibəsi: 23 iyun, saat 17:00
Canlı incəsənət üzrə müsahibələrimiz iştirakçılarımızı uğurlu sənətkarlar, musiqiçilər, rejissorlar, rəssamlar və mədəniyyət üzrə mütəxəssisləri ilə tanış edəcək. Qonaqlarımız Azərbaycanda incəsənət layihələrini və karyeralarını başlamaq üçün məsləhət və təcrübələrini bölüşəcəklər. Bu təşəbbüs Azərbaycanda yaradıcı ifadə və müəssisəni inkişaf etdirmək, və həmçinin daha davamlı və inklüziv cəmiyyət yaratmaq üçün Birləşmiş Krallığın incəsənətinin və mədəniyyətinin dəyişkən gücünü araşdıracaqdır.
İştirakçılar haqqında:
DR. ŞİRİN MƏLİKOVA
Dosent, Əməkdar Mədəniyyət İşçisi, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin prezidenti və 2016-cı ildən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktorudır. Eyni zamanda, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasında müəllimdir. Şirin Məlikova mütəmadi olaraq dünyanın aparıcı tekstil muzeylərində, beynəlxalq simpoziumlarda və konfranslarda mühazirələr verir. 20-dən çox kitabın - yerli və beynəlxalq elmi nəşrlərin müəllifidir. Heydər Əliyev Fondunun sənət mütəxəssisi kimi 2010-cu ildən həm Azərbaycanda, həm də xaricdə keçirilən bir sıra beynəlxalq sərgi və festivalların təşkilatçısıdır.
ƏMİNƏ MƏLİKOVA
İncəsənət Tarixi üzrə doktoru, İçərişəhər Muzey Mərkəzinin direktoru. Amina eyni zamanda Azərbaycan Kelagayi və Butali milli markalarının yaradıcısıdır və 20 ildən çox müddət ərzində muzey sahəsində çalışır, "Neft və İncəsənət", "Kelagayi Sənəti", "Şirvanşahların Dünya Muzeylərdə İrsi" kitablarının müəllifidir və s.
SAMR ŞAH (MODERATOR)
Samr, Londonda yerləşən baş ofisi da daxil olmaqla, British Council qlobal şəbəkəsində müxtəlif vəzifələrdə çalışmışdır. İndoneziyada Əməliyyatlar direktoru və Taylandda direktor müavini vəzifələrini icra etmişdir. 2018-ci ilin sentyabr ayında British Council-ın Azərbaycandakı ofisinin direktoru vəzifəsinə başlamazdan əvvəl, Sinqapurda Şərqi Asiya üçün Regional Dəyişiklik Lideri olaraq, bölgədəki 14 bazarda qlobal dəyişiklik proqramlarını həyata keçirdi.
Ötən sessiyalarımızın qonaqları:
NATİQ ISMAYIL
Natig Ismayıl elektron musiqi üzrə biznes sahibidir və iN Club, CHAIN Agency və Sektoreight kimi şirkətinin yaradıcılardan biridir.
ƏBDUL MUZZI
Abdul Muzzi 2018-ci ildən “Kəllə-Kəlləyə”nin layihə rəhbəri, 2019-cu ildən isə “Five Entertainment”in yaradıcısı və baş prodüseri olmuşdur . 2020-ci il may ayından “Xəzər 103FM”in icraçı prodüseri vəzifəsində çalışır.
DJ BAZAUR
DJ BAZAUR 2017-ci ildən Britaniyanın məhşur “Selector” radio şousunun Azərbaycandakı aparıcısıdır. Bu vaxta qədər müxtəlif səhnələrdə, konsertlərdə, musiqi festivallarında çıxışları olub.

Tuesday, 23 June 2020 - 17:00 to 18:00
Our LIVE arts talks will introduce the participants to successful artists, musicians, filmmakers, crafts and cultural heritage practitioners in Azerbaijan, who will share their advice and experience on kickstarting your own arts projects and careers. This is a part of our live arts series, which will explore the transformative power of the UK arts and culture to develop creative expression and enterprise, creating a more connected, sustainable and inclusive society in Azerbaijan.
Our speakers:
DR. SHIRIN MELIKOVA
Associate Professor, Honored Worker of Culture, has been the President of ICOM Azerbaijan National Committee and the Director of the Azerbaijan National Carpet Museum since 2016. At the same time, she is the lecturer at the Azerbaijan State Academy of Fine Arts. Shirin Melikova regularly gives lectures in leading textile museums around the world, at international symposiums, and conferences. She is the author of more than 20 books – local and international scientific publications. As an art expert of the Heydar Aliyev Foundation, since 2010 she is among the organizers of several international exhibitions and festivals held both in Azerbaijan and abroad.
AMINA MELIKOVA
PhD. Art History, Director of "Icherisheher" (Old City) Museum Center. Amina is also the founder of Azerbaijan Kelagayi and Butali national Brands, and has been working in the museum sphere for more than 20 years, being the author of the books "Oil and Art", "Kelagayi Art", "Shirvanshahs' Heritage in the World's Museums", etc.
SUMMER XIA (MODERATOR)
Summer has worked in a variety of roles in the British Council global network including its headquarters in London. He has been Director of Operations in Indonesia and Deputy Director in Thailand. Before taking up his role as Country Director of British Council Azerbaijan in September 2018, he was based in Singapore as the Regional Change Transition Lead for East Asia, implementing global change programmes across 14 markets in the region.
Speakers from the previous session:
NATIG ISMAYIL
Natig is an electronic music entrepreneur and the co-founder of iN Club, CHAIN Agency, and Sektoreight.
ABDUL MUZZI
Abdul is an executive producer at Khazar 103FM radio, and is now a project lead at Kəllə-Kəlləyə and Five Entertainment.
DJ BAZAUR
Zaur produces and manages his original music programmes, such as NEED for MiX, he has also been the official presenter of Selector Radio in Azerbaijan.