INTERACT kino layihəsinin həyata keçirilməsinə başlanılacaq
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi və İctimai Televiziyanın (İTV) mətbuat dəstəyi ilə “Debüt” studiyası tərəfindən iyunun 16-dan etibarən uzunmüddətli INTERACT layihəsinin həyata keçirilməsinə başlanılacaq.
Görkəmli kinorejissor, Xalq artisti Eldar Quliyev tərəfindən 1987-ci ildə təsis olunan və “Debüt” studiyası qısametrajlı və tammetrajlı debüt bədii filmlərin, beynəlxalq birgə layihələrin istehsalı, Azərbaycan kino sənətinin dünyada təbliği ilə yanaşı INTERACT tipli tədris proqramlarının həyata keçirilməsi istiqamətində də fəaliyyət göstərir.
Tədris laboratoriyası funksiyasını həyata keçirəcək INTERACT layihəsinin məqsədi Azərbaycanda kino sahəsində təhsil alan tələbələr, həmçinin yeni fəaliyyətə başlayan kinematoqrafçıları təlim, prodakşn və post-prodakşn, distribüsiya və maliyyələşdirmə imkanları ilə təmin etməkdən ibarətdir.
Layihənin həftədə iki dəfə olmaqla bir ay müddətində davam edəcək INTERACT ONLINE adlı ilk mərhələsi gənc kinematoqrafçılara tanınmış beynəlxalq peşəkarlarla onlayn ustad dərsləri vasitəsilə məlumat mübadiləsi imkanını təklif edir. Bütün ustad dərsləri orijinal dildə (müvafiq olaraq ingiliscə və ya rusca) və Azərbaycan dilində sinxron tərcümə seçimi ilə təqdim olunacaq.
INTERACT ONLINE-nin ilkin mühazirəçiləri aşağıdakılardır:
- Anna Qudkova - TNT “Premier” striminq platformasının kreativ prodüseri, redaktor, festival proqramlarının kuratoru, “Kinotavr” festivalında pitçinqlərin yaradıcısı və kuratoru. “Kultburo” tədris mərkəzinin proqram direktoru və həmtəsisçisi. Bir sıra Rusiya və beynəlxalq kino festivallarının münsiflər heyətinin üzvü, pitçinq üzrə mütəxəssis. Rusiyada ilk veb-layihələr pitçinqinin aparıcısı;
- Andrey Zvyagintsev – tanınmış rusiyalı ssenarist və rejissor, “Qayıdış”, “Yelena”, “Leviafan” və digər məşhur filmlərin müəllifi. Venesiya kino festivalında “Qızıl şir” (2013), Kann film festivalında “Ən yaxşı ssenariyə görə” mükafatın, xarici dildə ən yaxşı filmə görə “Qızıl qlobus” mükafatının və xarici dildə ən yaxşı filmə görə “Oskar” nominasiyasının (2015) sahibi. İndiyə qədər cəmi beş bədii film çəksə də, Andrey Zvyagintsev Rusiya və beynəlxalq kinematoqrafın ən nüfuzlu rejissorlarından biridir;
- Matyö Darras – 2017-ci ildə özünün təsis etdiyi “Pop Up Film Residency” kino-rezidensiyasının rəhbəri. Həmçinin “European Network NISI MASA” gənc kinematoqrafçıların Avropa şəbəkəsinin təsisçisi və rəhbəri (2002-2012), “TorinoFilmLab” yaradıcılıq laboratoriyasının həmtəsisçisi və bədii rəhbəri (2008-2018) olub. “Positif” kino jurnalında məqalələri dərc olunub (1998-2016), “Cannes Critics’ Week” (2005-2011) və “San Sebastian Film Festival” (2010-cu ildən) kimi festivallarda festival proqramının tərtibatçısı olub. “First Cut Lab” yaradıcılıq laboratoriyasının həmtəsisçisi və direktorudur.
Qeyd edək ki, INTERACT layihəsinin vorkşoplar və digər tədbirlərdən ibarət olacaq növbəti mərhələlərinin keçirilmə forması və statusu COVID-19 pandemiyasının vəziyyətindən asılı olaraq yenilənəcək.
INTERACT ONLINE-da müntəzəm iştirak gələcək mərhələlərə akkreditasiya almaq imkanı verir.
Layihə iştirakçılarının sayı məhduddur! Buna görə də proqrama qoşulmaq istəyənlərdən www.debutfilms.az/interact saytında onlayn-qeydiyyatdan keçmələri xahiş olunur. Akkreditasiyadan sonra iştirakçılar yuxarıda qeyd olunan ustad dərslərinə qoşulmaq üçün ZOOM platformasına keçid əldə edəcəklər.

INTERACT film project will be launched
With the support of the Ministry of Culture and the press support of the Public Television (ITV), “Debut” Studio will start implementing a long-term INTERACT project from 16th June.
Founded in 1987 by prominent film director, People's Artist Eldar Guliyev, “Debut” Studio produces short and full-length debut feature films, production of international joint projects, promotes Azerbaijani cinema in the world, as well as implements INTERACT-type educational programs.
The purpose of INTERACT project, which will serve as a training laboratory, is to provide training, production and post-production, distribution and funding opportunities for students studying cinema in Azerbaijan, as well as new filmmakers.
The first phase of the project, called INTERACT ONLINE, which will last twice a week for a month, offers young cinematographers the opportunity to exchange information with well-known international professionals through online master classes. All master classes will be presented in the original language (English or Russian, respectively) and with simultaneous translation in Azerbaijani.
The first lecturers of INTERACT ONLINE are:
- Anna Gudkova - creative producer of the streaming platform TNT "Premier", editor, curator of festival programs, creator of pitching at the festival "Kinotavr". Program director and co-founder of Kultburo Training Center. She is a member of the jury of a number of Russian and international film festivals, a specialist in pitching. Host of the first web project pitching in Russia;
- Andrey Zvyagintsev - a well-known Russian screenwriter and director, author of "Return", "Elena", "Leviathan" and other famous films. Winner of the Golden Lion at the Venice Film Festival (2013), the Best Screenplay Award at the Cannes Film Festival, the Golden Globe Award for Best Foreign Language Film, and the 2015 Academy Award for Best Foreign Language Film. Although he has made only five feature films so far, Andrei Zvyagintsev is one of the most influential directors in Russian and international cinema;
- Matthew Darras - Head of “Pop Up Film Residency” residency, which he founded in 2017. He was also the founder and head of “European Network NISI MASA” European Network of Young Cinematographers (2002-2012), co-founder and artistic director of “TorinoFilmLab” creative laboratory (2008-2018). He has published articles in the film magazine “Positif” (1998-2016), has been the developer of festival programs at festivals such as “Cannes Critics ’Week” (2005-2011) and “San Sebastian Film Festival” (since 2010). He is the co-founder and director of “First Cut Lab”.
It should be noted that the form and status of the next stages of INTERACT project, which will consist of workshops and other events, will be updated depending on the state of the COVID-19 pandemic.
Regular participation in INTERACT ONLINE allows you to get accreditation for future phases.
The number of project participants is limited! Therefore, those wishing to join the program are requested to register online at www.debutfilms.az/interact. After accreditation, participants will have access to the ZOOM platform to join the above-mentioned master classes.