Azərbaycan Yaradıcı Sənayelər Federasiyası təsis olundu
Yaradıcı və Mədəniyyət Sənayeləri (YMS) dünya iqtisadiyyatında dinamik inkişaf edən sahələrdən biri olmaqla iqtisadiyyat, mədəniyyət, yaradıcı texnologiya və innovasiyaları birləşdirən sənaye növüdür. YMS-lər ədəbiyyat və nəşriyyat, dizayn, musiqi və teatr, memarlıq və moda sənəti, sənətkarlıq və təsviri sənət, film, audiovizual - video və foto sənəti, reklam, TV və radio yayımı, oyunlar və yaradıcı texnologiya sahələrindən ibarətdir və bu sahələrin biznesinin inkişafını nəzərdə tutur.
Məhz BMT tərəfindən elan edilmiş “Dayanıqlı İnkişaf üçün Yaradıcı İqtisadiyyat Beynəlxalq İli”ndə sizinlə uzun müddətdir ki, üzərində çalışdığımız bir ideyanın həyata keçirilməsi sevincini bölüşmək istərdik. Belə ki, nəhayət yaradıcı sənayelərin inkişafı sahəsində koordinasiyanın həyata keçirilməsi, bu sahədə beynəlxalq və yerli layihələrin idarə olunması, yaradıcılıq sahəsində fəaliyyət göstərən fərdlər, şirkətlər və ictimai təşkilatlarla bu sahəni tənzimləyən dövlət qurumlarını və biznes tərəfdaşları əlaqələndirəcək Azərbaycan Yaradıcı Sənayelər Federasiyası təsis olundu.
Federasiya Azərbaycanda YMS-lərin inkişafı üçün zəruri münbit ekosistemi dəstəkləməklə sahə üzrə maarifləndirmə və təbliğat fəaliyyətlərini həyata keçirəcək, yaradıcı məhsullar və xidmətlərin istehsalı, tanıtımı və ixracını təşviq edəcək, yaradıcı səneyələr sahəsində ictimai təşkilatlanmanı dəstəkləyəcək, eyni zamanda “Kreativ Azərbaycan” (creative.az) və bu çərçivədə müxtəlif hərəkatları idarə edəcəkdir. Federasiyaya üzvlük və fəaliyyətlərində iştirak barədə əlavə məlumat təqdim ediləcəkdir.

Azerbaijan Federation of Creative Industries was established
Creative and Cultural Industries (CES) is one of the fastest growing sectors in the world economy, combining economy, culture, creative technology and innovation. YMS consists of literature and publishing, design, music and theater, architecture and fashion, crafts and fine arts, film, audiovisual - video and photography, advertising, TV and radio broadcasting, games and creative technology, and the development of business in these fields implies that.
In the International Year of Creative Economy for Sustainable Development, announced by the United Nations, we would like to share with you the joy of implementing an idea that we have been working on for a long time. Thus, the Azerbaijan Federation of Creative Industries was established to coordinate the development of creative industries, manage international and local projects in this field, and coordinate government agencies and business partners with individuals, companies and public organizations working in the field of creativity.
SThe Federation will carry out awareness-raising and propaganda activities in the field, supporting the production, promotion and export of creative products and services, supporting public organization in the field of creative industries, as well as "Creative Azerbaijan" (creative.az) and will manage various movements within this framework. Additional information on membership and participation in the activities of the federation will be provided.