Ağıllı və kreativ şəhərlər
Ötən əsrin 80-ci illərində kompüterlər həyat və iş tərzimizi dəyişdirdi, daha sonra internet kompüterlərdən istifadə qaydalarını dəyişdirdi. Bu proses davam hələ də davam edir və informasiya texnologiyaları (İT) hər gün həyatımızda nələrisə dəyişir. Artıq İT təsiri özünü ətraf-mühitdə “Ağıllı şəhər” (Smart city) və “Ağıllı kənd” (Smart village) konsepsiyalarında özünü göstərir.
Son zamanlar ölkəmizdə də bu konsepsiyalar aktuallaşmışdır. Belə ki, işğaldan azad edilmiş bölgələrdə analoji layihələrin icrasına başlanılacağı gözlənilir. İlk olaraq, Zəngilanın Ağalı kəndində icra ediləcək “ağıllı kənd” layihəsi əsasən 5 komponent üzrə aparılacaq. Onlar yaşayış, istehsal, sosial xidmətlər, “ağıllı kənd təsərrüfatı”, alternativ enerji sahələridir.
Texnologiya şəhərlərin inkişafına birbaşa və dolayı yolla təsir göstərir. Məsələn, məlumatların toplanmasının avtomatlaşdırılması, şəhərin mərkəzində bir alış-veriş sahəsinin istifadəsi kimi şəhərin aspektləri haqqında fikir verir. Sensorlar və tətbiqetmələrin əlaqələnməsi ilə əraziyə neçə nəfərin daxil olduğu, üstünlük verilən marşrutlar, insanların orada kimlərlə və necə işlədikləri barədə məlumatlar toplana bilər. Memarlar, yaradıcı şəxslər də bu məlumatları şəhərin inkişaf etdirilməsində istifadə edə bilərlər.
Ağıllı şəhərlərin qurulmasında yaradıcı şəxslərin əsas rolu nədən ibarətdir?
Ağıllı şəhər layihələrinin icrası zamanı ortaya müəyyən problemlər çıxır. Bu məsələlərin həllində yaradıcı insanların rolu mütləqdir. Digər tərəfdən, hal-hazırda ağıllı şəhər etiketini daşıyan bəzi şəhərlər, əsasən transmilli İT şirkətləri tərəfindən kifayət qədər qapalı bir modelə uyğun olaraq formalaşdırılmışdır. Həmin modellərin təkmilləşdirilməsinə və fərqli aspektlərdən inkişaf etdirilməsinə ehtiyac var. Bu ehtiyacın qarşılanması üçün isə yaradıcı insanların prosesdə iştirakı mütləqdir.
Şəhərlərin transformasiyası - ağıllı şəhərlərin yaradılması kreativliklə icra edilir. Bu ziyarətçiləri, sakinləri və ağıllı beyinləri cəlb etməyin yeganə yoludur.
Ağıllı yaradıcı şəhərlər hansı xüsusiyyətlərə malik olmalıdır?
- Yaradıcı şəhərlər öz simvolları ilə tanınır. Şəhərlər memarlıq abidəsi, milli yemək, heykəl və ya təbiətinin xüsusiyyəti ilə tanına bilərlər. Məsələn, Avropanın bəzi şəhərləri şəhər içərisində şəhər statusu ilə məşhurdur. Maltanın Mdina şəhəri orta əsr divarları ilə ziyarətçilərin diqqətini çəkir.
- Tarixi məkanlar. Hər şəhərin xüsusi bir tarixi mütləq ki, olur. İnsanların fikrincə, bu zonanın necə görünməli olduğuna dair stereotip bir təsəvvür var: piyada keçidləri, köhnə binalar və küçə kafeləri. Bundan əlavə köhnə şəhər müasir infrastruktur və bərpa edilmiş binalar ilə xarakterizə olunmalıdır. Tarixi məkanlar turistlər tərəfindən tez-tez ziyarət olunduğu üçün həmin məkanların yerləşdiyi şəhərlərdə yaradıcılığı inkişaf etdirmək vacibdir.
- Əlçatanlıq. Dizayner Mihai Stamati bir tədbir zamanı belə bir ifadə işlədir: “İncəsənət hər kəs üçün əlçatan olmalıdır, buna görə də o küçələrdə nümayiş olunmalıdır.” Söhbət təkcə qrafiti və digər divar şəkillərindən deyil, həm də şəhər sərgilərindən gedir. Məsələn, Kişinyovun kənarında paslanmış dəmirdən hazırlanmış heykəllər sərgisi var. Araşdırılmadığı üçün yox olma riski yüksəkdir. Sərgi Sovet sisteminə xas olan bəzi vəziyyətləri ələ salmağı hədəfləyən bir sıra heykəlləri təmsil edir və bədii dəyəri danılmazdır.
- İctimai məkanlar. Yaradıcı şəhərlər həmçinin ictimai məkanları ilə də diqqət çəkməlidir. Buraya fərqli dizaynda təqdim edilmiş kafeləri, “Creative Hub” mərkəzlərini və s. qeyd edə bilərik.
Ağıllı şəhər və ağıllı kənd konsepsiyasında yaradıcılıq, mədəni kimlik və yaddaş
Konsepsiyanın vacıb elementlərindən biri kimi şəhər kreativliyi kontekstində mədəni kimlik və yaddaş baxımından yeni yaradıcı imkanlar açılır: rəqəmsallaşan və interaktiv yaradıcı proseslər, ifadəlilik və demonstrasiyalar. Bu konsepsiyanın tətbiq edildiyi yaşayış məkanlarında insan fəaliyyətlərinə gündəlik təsirə malik yeni texnologiyalarla işləməyi bacaran yaradıcı insanlar tərəfindən yeni bədii yaradıcı və rəqəmsal işlər və göstərilər bu şəhər və kəndlərin yaradıcı ahənginə və koloritinə birbaşa təsir göstərir. Binaların fasadlarında qurulan video proyeksiyalar və bədii təsvirlər küçələrə daha dinamik təəssürat və kreativ görkəm bağışlayır.
Şəhər yerlərinin idarəedilməsi müntəzəm olaraq dəyişir və texnoloji tərəqqini izləyir. Mobillik və dayanıqlılıq konsepsiyanın daha çox diqqət etdiyi əsas amillərdən hesab edilir. Şəhər və insanlar arasında interaktivlik onu daha yaşanılır yerə çevirərək yaradıcılıq üçün də imkanlar açır.
Son illərdə artıq Bakıdakı binalarda və küçələrdə də biz mədəniyyətimizi əks etdirən incəsənət nümunələrini görə bilirik.
“Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” konsepsiyalarının yaradıcılıqla vəhdətinin ölkəmizdə uğurla reallaşdırılacağına inanırıq. Mədəniyyətinin zənginliyi ilə seçilən Qarabağ bölgəsinin şəhərlərinin dünyanın yaradıcı şəhərləri siyahısında görməyi arzu edirik!

Smart and creative cities
In the 1980s, computers changed our way of life and work, and then the Internet changed the way we use computers. This process is still ongoing and information technology (IT) is changing something in our lives every day. The impact of IT is already manifesting itself in the environment in the concepts of "Smart City" and "Smart Village".
Recently, these concepts have become relevant in our country. Thus, similar projects are expected to be launched in liberated areas. First, the "Smart Village" project to be implemented in the village of Aghali (Zangilan), will be implemented mainly on 5 components. These are housing, production, social services, "Smart Agriculture" and alternative energy.
Technology, directly and indirectly, affects the development of cities. For example, the automation of data collection provides insights into aspects of the city, such as the use of a shopping area in the city center. By connecting sensors and applications, information can be gathered about how many people are in the area, preferred routes, and who and how people work there. Architects and creative people can also use this information in the development of the city.
What is the main role of creative people in building smart cities?
Certain problems arise during the implementation of smart city projects. The role of creative people in solving these problems is inevitable. On the other hand, some cities that currently carry a smart city label have been shaped by a fairly closed model, mostly by transnational IT companies. These models need to be improved and developed from different aspects. In order to meet this need, the participation of creative people in the process is essential.
Transformation of cities - the creation of smart cities is done creatively. This is the only way to attract visitors, residents and smart brains.
What features should smart creative cities have?
o Creative cities are known for their symbols. Cities can be known for their architectural monuments, national cuisine, sculpture or nature. For example, some European cities are known for their city status within the city. The Maltese city of Medina attracts visitors with its medieval walls.
o Historic places. Every city has a special history. According to people, there is a stereotype of what this area should look like: pedestrian crossings, old buildings and street cafes. In addition, the old city should be characterized by modern infrastructure and restored buildings. As historical places are often visited by tourists, it is important to develop creativity in the cities where these places are located.
o Accessibility. Designer Mihai Stamati used the phrase during an event: "Art should be accessible to everyone, so it should be displayed on the streets." We are talking not only about graffiti and other murals, but also about city exhibitions. For example, there is an exhibition of rusty iron sculptures on the outskirts of Chisinau. The risk of extinction is high because it has not been studied. The exhibition represents a number of sculptures aimed at mocking some of the situations typical of the Soviet system, and their artistic value is undeniable.
o Public spaces. Creative cities should also attract attention with their public spaces. There are cafes, Creative Hubs, etc. presented in different designs. we can note.
Creativity, cultural identity and memory in the concept of Smart City and Smart Village
As one of the important elements of the concept, new creative opportunities open up in terms of cultural identity and memory in the context of urban creativity: digital and interactive creative processes, expressiveness and demonstrations. New artistic creations and performances by creative people who are able to work with new technologies that have a daily impact on human activities in the living spaces where this concept is applied have a direct impact on the creative harmony and colour of these cities and villages. Video projections and artistic images on the facades of buildings give the streets a more dynamic impression and creative look.
The management of urban areas is constantly changing and following technological progress. Mobility and sustainability are key factors that the concept focuses on. Interactivity between the city and the people makes it more liveable and opens up opportunities for creativity.
In recent years, we can already see works of art reflecting our culture in the buildings and streets of Baku.
We believe that the creative integration of the concepts of "smart city" and "smart village" will be successfully realized in our country. We wish to see the cities of the Karabakh region, distinguished by the richness of its culture, in the list of creative cities of the world!